Washington'da kar hayatı felç etti

Başkent Washington'daki kar kalınlığı 60 santimetreye ulaştı. Hava koşullarının neden olduğu olaylardan dolayı ülkede en az 19 kişi öldü

Washington'da kar hayatı felç etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin doğu yakasında hayatı olumsuz etkileyen kar fırtınası, aralarında başkent Washington ve New York’un da bulunduğu birçok şehirde hayatı durma noktasına getirdi. Yetkililer, en az 19 kişinin hava koşullarının neden olduğu olaylardan dolayı hayatını kaybettiklerini duyurdu.

11 eyalette olağanüstü hal ilan edilmesine neden olan fırtına, 80 milyonun yaşadığı bölgede hayatı felç etti. 

Kar fırtınası ve buzlanma sonucunda, çoğunluğu trafik kazalarında olmak üzere Arkansas, Kuzey Carolina, Kentucky, Ohio, Tennessee ve Virginia'da 13 kişi yaşamını yitirdi. New York'ta 3, Virginia'da 2 ve Maryland de 1 kişi elverişsiz hava koşulları yüzünden hayatını kaybetti. New York kentindeki 3 kişinin kar temizleme çalışmaları sırasında hayatını kaybettiği açıklandı.

170 BİN EVDE ELEKTRİK YOK

Fırtına nedeniyle 13 eyalette yaklaşık 170 bin haneye elektrik verilemezken hava yolu firmaları 10 bin uçuş iptali gerçekleştirdi. 

Fırtına yüzünden New Jersey ve New York'ta trafiğe çıkış yasağı uygulanırken otobüs ve metro seferleri durduruldu. 

New Jersey'deki tüm tünel ve köprüler de kar fırtınası yüzünden trafiğe kapatılırken, yağan karların erimesinin neden olacağı sel tehlikesine karşı yetkililer çalışmalarına devam ediyor.

Cuma günü öğleden sonra başlayan Jonas isimli kar fırtınası, Washington'daki birçok bölgede kar kalınlığını 60 santimetreye ulaştırdı.

Meteoroloji uzmanları, Jonas’ın, Washington'ı etkileyen bugüne kadarki büyük kar fırtınaları arasında ilk beşte yer aldığını ve pazar günü öğle vakitlerinde etkisini kaybetmeye başlayacağını belirtti.

METRO SEFERLERİ İPTAL

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle görüş mesafesi bir metrenin altına düştü. Rüzgârın saatteki hızı da zaman zaman 50 kilometreye kadar çıktı.Başkentte ulaşımda ciddi aksaklıklar yaşandı. Metro ve otobüs seferleri cumartesi ve pazar durduruldu. Geçtiğimiz 40 yılda ilk kez metro ve otobüs seferlerinin aynı anda bu kadar uzun süre iptal edildiğini belirten yetkililer, sadece 2012 yılında Sandy Kasırgası sebebiyle 36 saatliğine metro seferlerinin iptal edildiğini hatırlattı.

Fırtına sebebiyle 11 eyalette olağanüstü hâl ilan edildi, 8 bin 600 kadar uçuş iptal edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 10:49
banner53
YORUM EKLE

banner39