Washington'daki Kürt Konferansında gündem Kobani

HDP tarafından Washington'da ikinci defa deüzenlenen Kürt konferansında ana gündem IŞİD'in Kobani'deki çatışmaları oldu

Washington'daki Kürt Konferansında gündem Kobani

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) ABD’nin başkenti Washington’da düzenlediği “Ortadoğu’da Yeni Kürt Realitesi” konferansında öncelikli gündem maddesi IŞİD tehdidi altındaki Kobani oldu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen konferans kapsamında gerçekleşen dört oturumda, Suriye ve Irak’taki Kürtlerin durumu, çözüm süreci ve IŞİD tehdidi gibi meseleler ele alındı.

Konferansın son oturumuna konuşmacı olarak katılan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in, Kobani’ye bir kilometre yaklaştığını söyledi.

Demirtaş, IŞİD'in girmeye çalıştığı kentin Türkiye'ye 500 metre uzaklığında olduğuna işaret ederek, "IŞİD belki Kobani'ye girmiş olacak, binlerce kişiyi katledecek, bu tehlikelerin hepsi mümkün" diye konuştu.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona ait uçakların Kobani'nin üzerinde uçtuğunu, onlar olayları yukarıdan izlerken Türkiye'nin de 500 metre uzaktan izlediğini ileri süren Demirtaş, IŞİD'e karşı birşey yapılmasını söyleyen liderlerle, yaşananlara sessiz kalıp izleyenlerin de aynı kişiler olduğuna işaret etti.

Rojava’da Kürtlerin katledilmesine sessiz kalmayacaklarını dile getiren Demirtaş, Türkiye’de devam eden çözüm sürecinin doğrudan Rojava’daki gelişmelerle birebir bağlantılı olduğunu; hatta Rojava’daki gelişmelerin daha önemli olduğunu sözlerine ekledi.

SALİH MÜSLİM: ULUSLARARASI YARDIM İSTİYORUZ

Konferansın “Suriye’deki Kürtlerin Durumu: Gelecek için Demokratik Model” oturumuna video konferans yoluyla bağlanan PYD Eşbaşkanı Müslim, Kobani kentinin IŞİD örgütü tarafından kuşatma altında bulunduğunu belirterek, örgütün burada soykırım yapmak istediğini söyledi. Müslim, Kobani’nin uzun süredir tehdit altında olduğunu anlatarak, PYD’nin silahlı kanadı YPG güçlerinin ve halkın Kobani’yi ne pahasına olursa olsun koruyacaklarını söylediğini kaydetti.

“Şu anda şehirdeki durum çok tehlikeli” diyen Müslim, IŞİD’e karşı kendilerini savunmak için yeterli silaha sahip olmadıklarını dile getirdi. Müslim, “Biz bu terör grubuyla 1,5 yıldır savaşıyoruz. Ancak son dönemde onlar çok ileri teknolojiyle donatılmış silahlara sahip oldular, Abrams tanks, Humvee zırhlı araçlara sahipler. Şu anda bunların hepsi Kobani’ye saldırıyorlar. Şu anda sizinle konuştuğum bu dakikada Kobani bombardıman altındadır” diye konuştu.

Müslim, gelişmiş silahlara sahip örgütle tek başlarına mücadele edemeyeceklerini ifade etti. Müslim, “Bu noktada uluslararası yardım istiyoruz, uluslararası güçlerin Kobani’de yaşananları durdurması için birşeyler yapmasını istiyoruz. Buradaki durum oldukça tehlikeli ve acil yardım çağrısında bulunuyoruz. Kendimizi savunmak için savunma silahlarına hızlı şekilde ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

TANRIKULU: KÜRT MESELESİ İLE IŞİD MESELESİ BİR TUTULAMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise oturumda konuşmak üzere yazılı bir metin hazırladığını; ancak Kobani’de yaşananlardan dolayı bu konuya değineceğini ifade etti. Tüm gün Kobani’den gelen haberleri merakla takip ettiklerini belirten Tanrıkulu, “Washington’dayız ama vicdanımız, kalbimiz, yüreğimiz orada.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’ta basına pek fazla yansımayan bir ifadede bulunduğunu kaydeden Tanrıkulu, “Ayaküstü Türkiye’den gelen gazetecilere yaptığı sohbette aşağı yukarı şu cümleyi kurdu: ‘Biz Suriye’deki, Rojava’daki, Kobani’daki IŞİD meselesini, YPG meselesi ile Kürt meselesi ile eş tutarız. Eğer bir müdahale olacaksa, birşey olacaksa muhataplarımızdan bu şekilde bir tutum almalarını isteriz.’ Eğer Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, Türkiye’yi yöneten siyasi liderlik, Rojava’daki Kürt meselesi ile IŞİD meselesini aynı tutuyorsa; bizim için aynıdır diyorsa, Türkiye’de Kürt meselesinin çözümünden de o kadar uzaktır. Zira bir tarafta IŞİD gibi küresel bir vahşet örgütü var. Küresel bir 'cihat' örgütü var. Rojava ile ilgisi olmayan bir örgüt var ve oradaki insanlara saldıran, kesen biçen katleden bir örgüt var; ama bir taraftan kendi topraklarını kendi canlarını kendi namuslarını korumaya çalışan bir halk var. Her ikisini bir tutan bir zihniyetten, Türkiye’de barış da çıkmaz, demokrasi de çıkmaz.” dedi.

CHP’nin Kürt meselesine yaklaşımını dile getiren Tanrıkulu bir izleyicinin “Bu sizin görüşünüz mü yoksa partinizin mi?” sorusu ile karşılaşınca, “CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak buradayım. Bu görüşlerimi yazılı olarak dağıttım. Yarın sabah saat 8’den itibaren partinin web sayfasında yer alacak.” cevabını verdi.

Oturumda konuşan Kerkük Valisi Necmettin Kerim ise Türkiye’nin geçmişte ABD’nin Afganistan’da yaptığı hataların benzerini yaptığını dile getirdi. Türk hükümetinin çözüm sürecinde iyi işler yaptığını belirten Kerim, hükümetin sınırlarını açması, Kürtlerin IŞİD’e karşı savaşmalarına yardım etmesi ve Abdullah Öcalan’ı serbest bırakması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 14:04
YORUM EKLE

banner39