banner39

Wikileaks, ABD seçimlerinde taraf değil

Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange, ABD seçim sonuçlarını etkilemeyi istemediklerini ve taraf olmadıklarını söyledi.

Amerika 08.11.2016, 21:11 08.11.2016, 21:20
Wikileaks, ABD seçimlerinde taraf değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD seçimlerine damga vuracağı iddia edilen Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange, seçim sonuçlarını etkileme gibi bir işe girmediklerini söyledi.

Politico'nun haberine göre, Assange seçimlerle ilgili duruşlarının ahlaki bir zorunluluktan kaynaklandığını belirtti. Taraf olmadıklarını da belirten Assange, Trump'ın kampanyaları ile ilgili ellerinde belge olmadığı için yayınlamadıklarını vurguladı.

Wikileaks, Demokrat başkan adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın seçim kampanyasını yürüten ekibin başındaki John Podesta'ya ait 2 bin 60 elektronik postayı yayınlamıştı. Wikileaks, ilk bölümü 2 bin 60 elektronik postadan oluşan "Podesta sızıntısının" 2008-2016 yıllarındaki yazışmaları kapsadığını ve devamının geleceğini açıklamıştı.

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, yeni belgeler yayınlayacaklarını, bunların Google ve ABD'deki seçim kampanyasının yanı sıra savaşlar, silah satışları ve petrol endüstrisi gibi konuları içereceğini söylemişti.

Ayrıca ABD'nin, Demokrat Partinin kurumsal ve seçim kampanyası hesaplarına siber saldırı düzenlenmesiyle ilgili olarak Rusya'yı ilk kez "resmen" suçlamasından saatler sonra yeni Wikileaks belgelerinin yayınlanması da dikkat çekmişti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?