banner39

WSJ: İncirlik üssü Erbil'e kaydırılsın

Türkiye'deki askeri darbenin ardından ABD medyasında İncirlik askeri üssünün durumu tartışmaya açıldı. Wall Street Journal'daki başyazıda, İncirlik üssünün Kuzey Irak'a kaydırılması tavsiyesinde bulunuldu.

Amerika 19.07.2016, 12:38 19.07.2016, 12:58
WSJ: İncirlik üssü Erbil'e kaydırılsın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin başyazısında Türkiye’deki darbe girişiminin muhtemel sonuçları işleniyor.

Darbe girişiminin, Türkiye'deki istikrarı çok tehlikeli bir dönemde tehdit ettiği belirtilen yazıda, “Eğer darbeciler başarıya ulaşsaydı, kalkışmaya karşı çıkan Türkleri bastırmak için şiddete başvurmaları gerekecekti. Mısır'daki darbenin tersine, Türk halkı darbecilerin yanında yer almadı” deniliyor.

WSJ, Fethullah Gülen'in iadesi talebinine değinerek, şu ifadeleri kullanıyor:

"Obama yönetimi Gülen'in iadesi konusunu değerlendireceğini söylüyor. Hiç şüphe yok ki Erdoğan İncirlik üssünü ve IŞİD'e karşı işbirliğini Gülen'in iadesi talebi karşılığında koz olarak kullanacaktır.

Ancak Gülen ve destekçileri darbe girişimini planladıkları suçlamalarını reddediyor. Ancak ortada somut bir delil olmadan gerçekleştirilecek bir iade, ABD için onursuz bir davranış olacağı gibi Obama yönetiminin Erdoğan'ın hiddeti karşılığında bir kişiyi kurban etmesi anlamına gelir.

Eğer Türkiye ABD'yi İncirlik üssünden çıkarmaya çalışırsa Washington askeri operasyonları Kuzey Irak'taki Erbil'e kaydırmayı düşünmeli.

Binlerce asker gözaltına alındı. Belki bu demokratik düzeni yeniden tesis etmek için gerekli olabilir. Ancak aynı şeyi açığa alınan 3 bine yakın hakim ve savcı için söylemek zor."

Foreing Policy yazarı James Stavridis de NATO'nun İncirlik askeri üssüne ihtiyacının olduğunu belirterek, Türkiye ile ilişkilerini iyi tutması gerektiğini söyledi. Stavridis dört öneri sunduğu yazışında şunları belirtiyor. "Birincisi, ABD'nin Türkiye'deki sivil hükümetini desteklemesi gerekiyor. Bu sivillerin hak ihlallerini eleştirmek anlamına gelmez. Bizim olanları araştırmamız ve Türk hükümetine uyarıda bulunmamız gerekiyor. İkincisi bizim üst düzey askeri yöneticilerin darbe girişimini engelledikleri için mevkidaşlarına tebrik etmemiz için göndermemiz gerekiyor. Üçüncüsü PKK'lı gruplara karşı Türkiye ile yeniden istihbarat bilgileri için iletişime geçmek gerekiyor. IŞİD'le başlayan süreç yüzünden bu askıya uğradı. Ama yıllarca bu ilişki sürmüştü. Son olarak ABD'li yetkililer, NATO'yu kullanarak Türkiye'nin pozisyonuna destek vermeli. Suriye'deki sorunlar ve IŞİD gibi hassas müzakerelerde NATO'nun liderliği daha fazla ön plana çıkarılmalı."

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?