banner39

Yahudiler ile Evanjelistler yakın değilmiş

Yahudiler'in sadece yüzde 20.9'u kendisini Evanjelist, Evanjelizm ya da aşırı muhafazakâr Hıristiyanlar'a yakın hissettiğini belirtti.

Amerika 25.04.2012, 16:19 31.07.2018, 18:12
Yahudiler ile Evanjelistler yakın değilmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski ABD Başkanı George W. Bush'un da üyesi olduğu, Amerika'daki tutucu Hıristiyan tarikatı Evanjelistler ile ülkedeki Yahudiler'in birbirlerine yakın olduğu pek çok kişi tarafından genel kabul gören bir düşünce. Ancak ABD'de yaşayan Yahudiler arasında yapılan bir araştırma durumun hiç de düşünüldüğü gibi olmadığını ortaya koydu.

Haber Türk'ün aktardığı ve 1000 ABD'li Yahudi ile yapılan '2012 Yahudi Değerler Araştırması'na katılanlara ülkedeki iki önemli Hıristiyan tarikat ile Müslüman topluluğa karşı olan yakınlıkları soruldu.

Evanjelistlerle mesafe

Araştırma sonuçlarına göre, ABD'li Yahudiler'in yüzde 47'si kendisini Mormon tarikatına yakın görüyor. Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan Adayı Mitt Romney'nin de üyesi olduğu Mormonlar'ı, yüzde 41.7'lik oranla Müslümanlar izliyor.

Ankete katılan Yahudiler'in sadece yüzde 20.9'u kendisini Evanjelist ya da aşırı muhafazakâr Hıristiyanlar'a yakın hisittiğini belirtti.

Uluslararası Hıristiyan ve Yahudi Dostluğu Kurulu'nun başkanı Rabbi Yechiel Eckstein araştırmayı, "Evanjesit Hıristiyanalar'ın İsrail'e verdiği destek göz önünde bulundurulduğunda sonuçlar şok edici" olarak nitelendirdi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?