banner39

'Yakında AB Türkiye'nin kapısını çalacak'

Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye'nin AB'den daha güçlü olacağını, birliğin Türkiye'nin kapısını çalacağını ama kimseyi bulmayacağını söyledi.

Amerika 01.10.2010, 18:29 01.10.2010, 18:35
'Yakında AB Türkiye'nin kapısını çalacak'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, 'Avrupa'da bazı şeylerin değişeceğini ve ibrenin Türkiye yönünde döneceğini görmek için peygamber olmanıza gerek yok' dedi.

Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı Avusturya, Fransa ve Almanya'da görülen güçlü muhalefetin zamanla zayıflayacağını söyledi. Brüksel'de EUObserver'a bir röportaj veren Fischer, Avrupa'nın yaşlanmakta olan işgücünü yenilemeye ihtiyaç duyduğunun farkına varılmasıyla algıların yavaş yavaş değişmekte olduğunu söyledi.

Fischer, "Nihayetinde üyelik planlarını kafa kaldıran Türkiye olabilir" dedi.

"Ankara'nın kapısını çaldığımızda evde kimse olmayabilir" diyen Fischer, Almanya ve Fransa'ya biraz dikkatle bakıldığında işlerin değişeceğini anlamak için peygamber olmaya gerek olmadığını söyledi.

Avrupa'nın gelecekteki ekonomisinin açıklığa dayalı olacağını ifade eden Alman siyasetçi, "Daha fazla göçe ihtiyacımız var, işin matematiği bu. Ya Avrupalılar olarak gözümüzü açarız ya da daha fakir bir hale geliriz" dedi.

TÜRKİYE AB'YE KARŞI ÇOK AVANTAJLI

Aktif siyasette olduğu dönemde Yeşiller Partisi'nin üyesi olan Fischer, bugün Nabucco Boru Hattı Projesi'nin önde gelen danışmanlarından bir tanesi. Fischer'in başkanlığını yapmaya hazırlandığı Avrupa Konseyi grubu, Avrupa'da son olarak Romanlar örneğinde görülen tahammülsüzlüğü ve geçmişten bugüne liberalliğiyle bilinen İsveç gibi ülkelerde sağ partilerin yükselişini inceleyecek.

Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olduğunda çok ciddi bir etkinliği olacak. Ancak AB'nin yaş ortalaması 42'yken, Türkiye'ninki 28. Öte yandan AB'nin ekonomisindeki yüzde 1-2'lik büyümeye karşın Türkiye bu yıl yüzde 11 büyüdü. Ankara'nın uluslararası alanda kendine güveni son yıllarda en üst seviyeye çıktı.

WESTERWELLE DE AYNI FİKİRDE

Geçtiğimiz günlerde Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de Fischer'le benzer sözler söyledi. Westerwelle, Çarşamba gün Washington'da katıldığı bir brifingde "Türkiye'nin bakış açısının Avrupalı ve Batılı kalması bizim çıkarımıza" dedi.

Türkiye'nin başmüzakerecisi Egemen Bağış, "İmtiyazlı ortaklık gibi olmayan bir şeyin Türkiye'ye teklif edilmesi aşağılayıcı" dedi.

Bağış, "Ülkemin demokratikleşme sürecine ve ekonomik refahına güveniyorum. Dürüst olmak gerekirse sizin ekonomik refahınıza pek güvenmiyorum. AB'ye ek yük getirmiyoruz, AB'den yük almaya geliyoruz. Benim yeni düsturum şu: Sıkı durun Avrupa, sizi kurtarmaya geliyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü