Yeni Zelanda'da troll yasası kabul edildi

Yeni Zelanda'da internette 'başka kişilerin canını sıkmak için ileti yazan' kişilere para cezası verilmesini sağlayacak 'Zararlı Dijital İletişim Yasası'nı oy çokluğuyla kabul etti

Yeni Zelanda'da troll yasası kabul edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeni Zelanda'da meclis, internette 'başka kişilerin canını sıkmak için ileti yazan' kişilere para cezası verilmesini sağlayacak bir yasayı onayladı.

Meclis 116 evet oyuna karşı 5 hayır oyuyla kabul edilen 'Zararlı Dijital İletişim Yasası' adlı kanunla, 'ciddi duygusal zarara yol açan' trollerle mücadele edilmesi hedefleniyor.

Yasaya göre 'internette kötü davrandığı' belirlenen kişilere, 34 bin dolara kadar para cezası verilebilecek. Bununla birlikte internette intihara özendiren kişiler de üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yeni yasa, ifade özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle eleştirilere de neden oluyor. Yeni Zelandalı milletvekili Gareth Hughes daha önceki açıklamasında, sınırlarının çok geniş olduğunu söylediği yasada ifade özgürlüğü bakımından 'çok endişe verici' noktalar olduğunu söyledi.

Bununla birlikte internetteki 'kötü davranışları' izlemesi için de ülkede henüz yeni bir kurum oluşturulmadı. Ancak oluşturulması beklenen yeni bir ajansın, iletileri izleme ve aldığı şikayetleri mahkemeye iletmekle sorumlu olacağı belirtiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39