banner15

Yönetimdeki istifalar Obama'yı sarsıyor

ABD yönetiminde ara seçim öncesi tam bir yaprak dökümü yaşanırken, kilit görevlerde olan pek çok ismin istifa için 2011'i beklediği belirtiliyor

Yönetimdeki istifalar Obama'yı sarsıyor

Önce askerler ve siviller arasında çatlak, sonra da sivil yönetim içinde aşılamayan duvarlar...

Beyaz Saray, tam bir yaprak dökümü yaşıyor. Obama'yı, Chicago-Washington yolunda sadakatle takip eden isimler birer birer ekipten kopuyor.

O isimlerden biri, Obama'nın sağ kolu, özel kalemi Rahm Emanuel. Sağlık reformu ve ekonomik paketinin kongreden geçmesinde kilit rol oynayan Emanuel, ekibin en etkili isimlerindendi.

Sert bir üslup ve kıvrak strateji onu tanımlıyor. Emanuel, "Günlerden cumartesiyse pazartesiye kadar iki yoğun iş günü daha var demektir" diyecek kadar da işkolik.

Görevden ayrılacak olmasının ardında Obama ekibindeki bölünmüşlük var. Yahudi kökenli Emanuel, Chicago Belediye Başkanlığı için yarışacak.

Sırayla ayrılıyorlar Amerikan tarihinin en derin krizlerinden birinde Obama'nın imdadına yetişen, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Summers da yakın zamanda veda etti.

Harvard'da profesör olan Summers, artık sadece akademi koridorlarında koşturacak.

Ve Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones. Afgan savaşına dair başkanın aldığı kararlarda etkili bir isimdi.

Obama'nın danışmanlarıyla zamanla ters düştü. Gazeteci Bob Woodward'ın "Obama'nın Savaşları" adlı yeni kitabı bu anlaşmazlığı içerden diyaloglara gün yüzüne çıkardı. General Jones da yıl sonuna kadar ekipten ayrılacak isimler arasında.

PENTAGON SIRADA

Pentagon'un patronunun da yaprak dökümüne katılması bekleniyor.

Savunma Bakanı Robert Gates, Obama'nın ikinci döneminde görevde olmayacağının sinyalini daha önce vermişti. O da, 2011e kadar görevden ayrılması beklenen isimlerden.

Zamanlama kritik Demokratların kan kaybedebileceği ara seçimlere beş hafta var. Obama'ya halk desteği düşüşte.

Beyaz Saray, ekipten kopuşları gözünde çok büyütmemek için çaba sarfediyor. En azından basının gözü önünde.

"Obama etrafındakileri tek tek küstürdü" yorumlarına neden olan istifa beyanları dramatik bir tablo çizse de, bu Beyaz Saray tarihinde ilk değil.

24 saat aralıksız bir baskı, bozulan düzenler ve küçük alanlara sıkışan egolar derken, başkanın ekibinde değişiklikler olağan görülüyor. Baba Bush, görevdeki dört yılında üç özel kalem değiştirmişti.

Kaynak: CNN Turk

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48