Zika aşısı 10 yıl sonra

Güney Amerika'da başlayıp 21 ülkede görülen özellikle bebkleri beyin ve kafatasını deforme eden Zika virüsü için üretilecek aşının en yakın 10 yıl sonra piyasaya çıkabileceği açıklandı

Zika aşısı 10 yıl sonra

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikalı bilim insanları, virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceğini söyledi.

Sivrisinekler yoluyla bulaşan Zika virüsü, hamile kadınlara bulaşması durumunda henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülmeye, ilerleyen yaşlarda da beyin hasarlarıyla ölüme neden oluyor.
Brezilya'da binlerce kişinin yakalandığı virüs 20'den fazla ülkeye yayıldı. Virüse karşı henüz bir aşı veya tedavi yok, teşhisi de zor.

ABD'deki Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli bilim insanları virüse karşı bir aşı üzerinde çalışıyor.

BBC'nin Teksas'tan bildiren muhabiri James Cook'un haberine göre bilim insanları araştırmaları için örnek toplamak için Brezilya'ya gitti, elde edilen bulgular da yüksek güvenlikli Galveston laboratuvarında incelemeye alındı.

Uzmanlar, aşının testler için iki yıl içinde hazır olabileceğini ancak ilaç düzenleme kurullarının onayından geçmesinin ise en az 10 yıl alabileceği uyarısında bulunuyor.

Ancak üniversitesinin patoloji bölümünde görevli Profesör Nikos Vasilakis, iki yıl içinde teste hazır olsa da kullanımın zaman alacağını şu sözlerle ifade ediyor:

"En çok zamanı, aşının kamuda kullanılması için ABD'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) veya diğer denetleyici kuruluşların onay süreci alacak, bu da 10 ila 12 yılı bulur."
Aşının araştırmaları Brezilya'da da yürütülüyor. Brezilya'daki bilim insanları ise aşının beş yıl içinde hazır hale gelebileceğini belirtiyor.

BREZİLYA'DA SAYI 4 BİNE ULAŞTI

Zika salgını özellikle Güney Amerika ülkelerinde salgına dönüştü. Brezilya'da hastalık nedeniyle kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısının dört bine yaklaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün tüm Latin Amerika ülkelerine yayılabileceğini söylüyor.

Hastalık şimdiye kadar 21 ülkede görüldü.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 10:19
banner53
YORUM EKLE

banner39