Zika virüsü Kanada'da da görüldü

ABD'de 11 eyalette rastlanan Zika virüsüne Kanada'da da rastlandı

Zika virüsü Kanada'da da görüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivrisineklerle yayılan ve hamile kadına bulaşması halinde yeni doğan bebekte beyin hasarına neden olan Zika virüsü, virüsün görüldüğü ülkelere seyahat eden üç Kanadalıda tespit edildi.

Kanada Federal Sağlık Bakanı Jane Philpott, Ottawa’da yaptığı açıklamada, Kolombiya ve El Salvador’a seyahat eden Kanadalılardan ikisinin British Columbia ve birinin de Alberta eyaletinde karantinaya alındığını duyurdu.

Philpott, bu kişilerden birinin hamile olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Philpott, sivrisineklerle yayılan Zika virüsünün, iklim şartları nedeniyle Kanada ve Şili’de yayılmasının öngörülmediğini belirterek halk sağlığını tehdit eden bir riskin söz konusu olmadığını söyledi.

Öte yandan Kanada Kan Hizmetleri, Zika virüsünün etkili olduğu ülkelere seyahat edenlerden kan bağışı yapmak isteyenlere, geçici olarak bağışlarını erteleme çağrısında bulundu. Kanada Kan Hizmetleri’nin, tehlikenin artması halinde bu kişilere geçici olarak kan bağışı yasağı koyabileceği belirtildi.

ABD'DE 11 EYALETTE VAR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Müdür Yardımcısı Anne Schuchat, 11 eyalette 31 kişide Zika virüsüne rastlandığını açıkladı.

Schuchat, virüs görülen Amerikalıların hepsinin Karayipler ve Latin Amerika'ya seyahat ettiğini belirterek virüsün bu bölgelerde bulaştığının tahmin edildiğini kaydetti.

Anne Schuchat, ABD'ye bağlı özerk bölge statüsündeki Porto Riko'da 19 ve Karayipler'deki Virjin Adaları'nda da bir kişide Zika virüsü tespit edildiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 08:36
banner53
YORUM EKLE

banner39