Zirveye mülteci mesajı

Farklı coğrafyalarda sayıları 65 milyonu bulan mültecinin durumu New York’ta dün başlayan BM zirvesinin ana gündemi. Bir hafta sürecek toplantılarda mülteciler için çözüm önerileri tartışılacak. ABD’de ve İngiltere’de zirve öncesinde mülteci krizine dikkat çekmek için can yelekleri ile anlamlı protestolar gerçekleştirildi.

Zirveye mülteci mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York'ta dün başlayan BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi'nde bir hafta boyunca başta Suriye'deki iç savaş ve terör nedeniyle son beş yıldır evlerini terketmek zorunda kalan mülteciler olmak üzere yüzbinlerce mülteci için çözüm önerileri görüşülecek. Zirvenin başlaması ile mülteci krizine dikkat çekmek için ABD'de ve İngiltere'de sığınmacıların kullandığı can yelekleri ile dikkat çekici protestolar gerçekleştiridi.

SAKIZ ADASINDAN TOPLANDI

Çatışma, şiddet ve tehditten kaçmak için hayatlarını tehlikeye atan yüzbinlerce kişinin ümit yolculuğuna ve dramına tanıklık eden can yelekleri, ABD'nin en büyük şehri New York'taki meşhur Brooklyn Köprüsü'nün yanında kıyıya yerleştirildi. Oxfam Amerika adlı kurum tarafından düzenlenen çalışma, Birleşmiş Milletler zirvesi öncesi dünya liderlerinin dikkatini mülteci sorununa çekmek amacıyla gerçekleştirildi. Cuma günü düzenlenen faaliyette kullanılan can yeleklerinin tümünün Yunanistan'ın Sakız adasından toplandığı öğrenildi.

2 BİN 500 CAN YELEĞİ

Avrupa'daki sığınmacı krizine dikkati çekmek için İngiliz Parlamentosu önüne de yüzlerce can yeleği bırakıldı. Tarihi İngiliz Parlamentosu'nun önündeki meydana sığınmacıların kullandığı 2 bin 500 can yeleği yerleştirildi. Aralarında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Sınır Tanımayan Doktorlar, “World Vision”ın da bulunduğu kuruluşların temsilcileri, parlamentonun önündeki 2 bin 500 can yeleğinden 625'inin çocuk sığınmacılar tarafından kullanıldığına işaret ederek, 2015'in Ocak ayından geçen aya kadar 6 bin 940 kişinin Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken boğulduğunu ya da kaybolduğunu vurguladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) dünya genelinde 65 milyon kişinin şiddet ve savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. UNHCR'nin verilerine göre bu sayının yarısı çocuk. En fazla mülteci Suriye'den. En fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke ise Türkiye.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 12:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35