Türkiye ve Dünya Haberleri, Analizler, Yorumlar, Makaleler, Araştırma Dosyaları

Haydar Aliyev'in kızı muhalefe hazırlanıyor

Kafkaslar

Sevil Aliyeva'nın önümüzdeki günlerde Bakü'ye dönerek bir partinin başına geçeceği söyleniyor.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azeri gazetelerinde çıkan haberlere göre, Sevil Aliyeva 14 mayısta siyasi faaliyete başlaması konusunda bir açıklama yapacak. Mevcut muhalif partilerden birinin başına geçmesi beklenen Sevil Aliyeva şimdiye kadar Londra'da yaşıyor ve siyasete doğrudan müdahale etmiyordu. Aliyeva'nın sahibi olduğu Space TV de siyasi mesajlar vermekten kaçınması ile dikkat çekiyordu.

İddialara göre, Haydar Aliyev'in kızı devlet başkanı abisinden önemli makamlardan biri için pazarlık yaptı, ancak talebi olumsuz karşılanınca babasıyla arası açıldı. İkili arasındaki ilişkilerin, eski sağlık bakanı Ali İnsanov'un göz altına alınmasından sonra kopma noktasına geldiği öne sürüldü. Sevil Aliyeva, babasının en yakın adamlarından biri olan eski bakanın hapse atılmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

Son refarandum sırasında sessiz kalmayı tercih eden Sevil Aliyeva'nın bu dönemde ABD'de lobi faaliyetlerinde bulunduğu ve iktidara baskı yapılması için çalıştığı da iddialar arasında..

Bir dönem Haydar Aliyev'e yakın olan, ancak sonraları saf dışı bırakılmış eski Bakü valisi Refael Allahverdiyev, eski sağlık bakanı Ali İnsanov, Rza İbadov ve diğer küskünleri yanına toplayan Sevil Aliyeva'nın 2010 meclis seçimleri için güçlü bir muhalefet yapması bekleniyor.

İktidarın ise gelişmelerin önüne geçmek için bu gruba ait olan ticari merkezleri kapattığı ve faaliyet alanlarını daraltılmağa çalıştığı bildirildi.

Yorumlar (1)

elnur kazimzade 13 Yıl Önce

Yeni musavat gazetesinde cikan haberlere itimat etmeyin...
bu haber yalanlandi... Sevil Aliyeva tarafdan
Kaynak olarak anspress.com kullansaniz daha iyi olur en azindan yeni mmusavatdan cok-cok iyi
ve yada azerbaycan zaman kullansaniz guzel olur...

Sitemizden en iyi şekilde faydalanmanız için çerezler kullanılmaktadır.