banner39

banner35

08.09.2010, 02:57

Araplar Blair'e hâlâ kırmızı halı seriyor

Eski Britanya Başbakanı Tony Blair, Irak’ta işlediği savaş suçlarından dolayı düzenlenen gürültülü gösteriler sebebiyle, kitabı için Londra’da düzenlenecek bir imza törenini iptal etmek zorunda kaldı. Blair, aynı amaç için gittiği Dublin’de de çürük yumurta ve ayakkabı bombardımanına tutulmuştu. Güvenlik güçleri dört kişiyi tutuklamasaydı, iş Blair’e zarar verebilecek şiddet olaylarına kadar varabilirdi. Britanya medyası, ülkesini ve Arap bölgesini felakete sürükleyen savaşı destekleme ısrarı nedeniyle Blair’i sertçe eleştirdi.

Peki Araplar ve yöneticileri, eli Irak ve Afganistan’daki masumların kanına bulanmış bu şahsa niçin ahlaki sorumlulukla yaklaşmıyor? Blair niçin 10 yıl yönettiği Biritanya’da çürük yumurta ve ayakkabılarla karşılanırken çoğu Arap başkentinde kırmızı halılarla ağırlanıyor?

Blair İrlanda’da, bir milyon kişinin öldürüldüğü, dört milyonunun yaralandığı, dört milyon çocuğun yetim kaldığı ve beş milyonun mülteci konumuna düştüğü Irak’ta savaş suçları işlediği için yumurta yağmuruna tutuldu. Niçin İrlandalılar bizimle dayanışma içine girerek gösteri yaparken Araplar sessiz kalıyor? Araplar bu adamı niçin bilgisinin yanı sıra ekonomik ve siyasi değerleriyle şüphe uyandırdığı konferanslar vermesi için milyonlarca dolara boğuyor?

Arapların düşmanlarına, çocuk katillerine, altyapılarını yıkıp topraklarını işgal edenlere ve kaynaklarını yağmalayanlara cömertçe davranması aptallığın zirvesidir. Blair savaştan dolayı özür dilemediği gibi, tarih tekerrür etse aynı kararı alacağını vurguladı. Dahası İran’a saldırılmasını da teşvik ediyor.

Daha büyük bir yüzsüzlük var mı? Bununla birlikte, Filistin Yönetimi’nden bazıları, Ortadoğu Dörtlüsü’nün temsilcisi de olan Blair’e barış temsilcisiymiş gibi davranıyor. Oysa Blair iki hafta önce bir konferansta İsrail’e sadakatiyle övündü ve İsraillilere, Gazze’ye ve özgürlük gemilerine karşı işlediği savaş suçları sebebiyle devletlerinin meşruiyetinin altını oymak isteyen kampanyalara nasıl karşı koyacaklarına dair nasihat verdi.

Blair, Sırp liderler Radovan Karaciç ve Slobodan Miloşeviç gibi, savaş suçlusu sıfatıyla uluslararası mahkemeye çıkarılmalı. Peki Arap vicdanı ne zaman pineklemekten vazgeçip başta Blair ve eski ABD Başkanı George W. Bush’a hak ettikleri şekilde davranacak? (Londra’da Arapça yayımlanan Kuds ül Arabi gazetesi, başyazı, 7 Eylül 2010)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?