banner39

banner35

02.07.2010, 05:11

Araplar İran-Türkiye yarışının malzemesi

İranlı bir kaynak Beyrut’ta samimi dostlarını rahatlattı: Gazze ablukasının kırılması için iki Lübnan gemisi hazırlanacağına dair konuşmalardan endişe duymaya gerek yok.

Kaynağa göre İran, İsrail’in Mavi Marmara saldırısının ardından Türk bayrağını Arap topraklarında görünce güçlü bir şok hissetti. Türkiye Filistin sorununun en güçlü savunucu haline gelmiş gibi görünüyor. İranlılar da, Devrim Muhafızları eşliğinde Gazze’ye bir gemi göndereceklerini şov yaparak ilan etti.

Gazetecileri Gazze’ye taşıyacak Lübnan gemisiyle ilgili haberler de İran gemisi haberiyle eşzamanlı duyuldu. Gazeteciler için hazırlanan Naci el Hali ve Lübnanlı kadınlar için ayrılan Meryem adlı gemilerin yola çıkacağının açıklanması bile kamuoyunu meşgul etti. İnsani duygularla gönüllü olan eylemcileri takdir ediyoruz, fakat görünen o ki tuzağa düştüler. Yaşananların perde arkasını bilmiyorum, fakat en azından organizatörlerden gelen açıklamaların çelişkili olduğu söylenebilir.

Naci el Ali 20 Haziran’dan
beri Trablus limanında bekliyor. Meryem kampanyasının sözcüsüneyse geminin Trablus’a ne zaman yanaşacağını sormuştuk. Yanıt şöyleydi: “Trablus’taysanız geminin şimdi limana girdiğini pencerenizden görebilirsiniz.” Dokuz gündür penceredeyim ve gemi göremedim. Organizatörler varolduğunu iddia ettikleri gemilerin kaç saat içinde limana yanaşacağından konuşup duruyor. Gemilerin varolmadığında dair iddiaların da irade kırmayı amaçladığını savunuyorlar. Fakat insanlar bu gemileri unuttu.

İran’ın gemilere ve Gazze’ye gidecek milletvekillerine dair yarattığı haber kabarcıklarına rağmen, tüm bunlar İslam Cumhuriyeti’nin Arap medyası nezdinde Filistinlilerin haklarının savunucusu sıfatını korumayı amaçlayan boş laflardan ibaret. İran İsrail’in nükleer projesi nedeniyle intikam fırsatı kolladığını unutmamalı ve şu süreçte İsrail’e saldırı gerekçesi vermek akıllıca olmaz. Fakat İran’ın Türkleri Filistin sorunu tahtına ve Arapların kalbine tek başına oturtmaması da gerekiyor.

Arap dünyasıysa, Türkiye ve İran’ın çekiştiği boş bir top sahasına benziyor. Bu trajik aldatmada Gazze halkının kalbi kanıyor. Gazze halkı Arap güneşi doğup kendi sahillerine ulaşana kadar çok bekleyecek. (Londra’da Arapça yayımlanan Şark ül Evsat gazetesi, 1 Temmuz 2010)

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?