banner39

banner35

02.06.2009, 04:18

Araplar Obama'ya muhtaç

Vakit ellerinin arasında tükeniyor. Hızlan. Bölgeye yapacağın ziyaret epey tarihi. Suudi Arabistan durağı, bu ülkenin Araplar ve İslam açısından nüfuzunun yanı sıra siyasi ve ekonomik ağırlığı dikkate alındığında çok önemli.

Mısır durağı da önemli; İslam dünyasına seslenmek için antik Kahire'yi seçmen yanlış anlamaları ortadan kaldırma, aceleci ve pervasız politikalara son verme eğilimini yansıtıyor. Kendini zor bir sınava soktuğun sır değil. Bu sınavı başarıyla geçme gücün, politikalarıyla Arap ve İslam dünyasının senin ülkenle ilişkilerini zehirleyen İbrani devletini çekme gücüne bağlı.

'Yerleşim ve iğrenti hükümeti'ni adil ve kapsamlı barışa kapı açmak için gereken şartları kabul etmeye zorlama gücüne bağlı. Bu barış gerçekleşmezse bölge aşırılık havasında yaşamayı sürdürecek, daha fazla intihar bombacısı üretecektir.

Filistin'i birleştir, Lübnan'ı unutma
Başkan Barack Obama, kaygılarının çok olduğunu biliyorum. Ekonomik kriz uykularını kaçırıyor. Irak'tan çekilmek kolay değil. Afganistan'da kalmak maliyetli. Pakistan Afganistan'dan tehlikeli. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la anlaşmak zor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'le birlikte yaşam zehirli bir kâseden içmeye benziyor. Fakat biz başka görevlerde sana muhtacız. Keşke bizim topraklarımızda yaşasan da, uykularımızı kaçıran krizlerde nezih bir arabulucu olsan.

Yemen'deki şartlar uğursuzluk uyarısı yapıyor. Keşke bu mutlu ülkenin vatandaşlarını, birleşik Yemen'in herkisi kapsayabileceğine, ödünlerin karşılıklı darbeler ve cesetlerden daha iyi olduğuna, devlet çadırının zulmetmiş olsa da bölünmüşlük çadırından daha iyi olduğuna, evliliğin sıkıntılarının boşanmanın sıkıntılarından daha az olduğuna ikna etmekte başarılı olsan.

Senin tek süper gücün başkanı olduğunu biliyorum, ancak bu dosyalarda sana muhtacız. Keşke Aden Körfezi'ndeki korsanların rehabilite edilmesine destek olacak yuvarlak masayı oluşturmakta başarılı olsan. Onları karaya çıkmaya ikna etsen. Somalili örgütler için bir başka masa kursan. Filistinli kardeşler arasındaki kanlı yanlış anlamaya zaman ayırsan ne kadar seviniriz.

Yerleşimleri durdurmaya çalışırken onlara işgal bayrağının altında veya yakınında birbirleriyle savaşmalarının utanç verici olduğunu hissettirsen. İki taraf da iç savaşa yoğunlaşmak için İsrail'le ateşkese uyuyor. Biri Gazze'de, diğeri Ramallah'ta iki devletli çözümü baz aldılar. Korkularına rağmen Fetih hareketinin dosyalarına girmende, kongrelerini aynı çatı altında yapmaları için hareketin kanatlarına ve baronlarına destek olmanda bir beis yok sayın başkan.

Lübnan'ı unutmamanı senden istiyorum. Keşke Şiileri ve Sünnileri, ülkenin her ikisini de içine alabileceğine ikna etsen. Kanada ve Avustralya vizeleri almayı bekleyen Hıristiyanların korkusunu yatıştırsan. Senin gözetiminde seçimler güzel olurdu. Yemen'de istikrarın dikenli olduğunu, Somali'de iç savaşın bir çeşit bağımlılığa dönüştüğünü, Filistin'de iç uzlaşının zor olduğunu ve Lübnan'da devletin kurulmasının gündemde olmadığını bilmemize rağmen girişimde bulun genç başkan... (Londra'da Arapça yayımlanan Hayat gazetesi, 1 Haziran 2009)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?