banner15

1 Mayıs'ta Taksim açık, İstiklal kapalı

1 Mayıs'ta İstikâlal Caddesi, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu kapatılacak, giriş noktalarında polisin yanında sendika görevlileri de bulunacak.

1 Mayıs'ta Taksim açık, İstiklal kapalı

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına açılmasının, demokratik açılımın bir parçası olduğunu belirterek, "Demokratik açılım demek, çeşitli alanlarda özgürlüklerin artması anlamına geliyor. İnşallah bu 1 Mayıs, bir dahaki 1 Mayıs'a da referans olur" dedi. 

Valilikte basın mensuplarının 1 Mayıs'a ilişkin sorularını yanıtlayan Muammer Güler, alınacak önlemlere dair önümüzdeki Çarşamba günü saat 14.00'te İl Güvenlik Kurulu'nun toplanacağını söyledi. Güler, "Sayılara takılıp kalmayalım ama yeterli derecede güvenlik alınacak. Önemli olan emek gününün emekçiler tarafından şenlik havasında kutlanması ve başkalarının özgürlüklerinin engellenmemesi. O gün Dolmabahçe, Halâskârgâzî ve Şişhane'den Taksim Meydanı'na çıkışlar olacak. İstikâlal Caddesi, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu kapatılacak. Giriş noktalarında polisin yanında sendika görevlileri de bulunacak" dedi. Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına açılmasının, demokratik açılımın parçası olduğu yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Güler, "Öyle bir ifadem oldu. Demokratik açılım demek, çeşitli alanlarda özgürlüklerin artması anlamına geliyor. Özgürlüklerin her alanda arttığını görüyoruz" diye konuştu. Güler, şenlik havasında bir kutlama gerçekleştirilmesi temennisinde bulunarak, "Gerginlik yaşanacağını aklımıza bile getirmek istemiyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan kötü olayların yaşanmayacağı, şenlik havasında bir 1 Mayıs geçirmek istiyoruz. Başkalarının özgürlüklerinin kısıtlanmaması lazım. İnşallah bu 1 Mayıs, bir dahaki 1 Mayıs'a da referans olur" ifadelerini kullandı. 

1 Mayıs'ta oynanacak olan 2 ayrı futbol karşılaşmasının hatırlatılması üzerine Vali Güler, "Planlanmış maçlar var. Kadıköy ve Olimpiyat Stadı'nda. Federasyon, bize, görüşlerimizi sordu. Biz de gerekli önlemleri alabileceğimizi ifade ettik. Tabi statlarda o gün özel güvenliği daha da arttırarak güvenliği sağlayacağız. Polis için yoğun bir gün olacak" dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 12:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35