1 Mayıs'ta yüzü maskeliler olmayacak

DİSK Başkanı Çelebi, "Yüzünü maskeleme ihtiyacı duyanların aramızda yeri yok. 7'den 70'e herkesi kutlamalara katılmaya çağırıyoruz" dedi.

1 Mayıs'ta yüzü maskeliler olmayacak

1 Mayıs için artık hazırlıklar son aşamada. Sendikalar, kutlamaların sorunsuz geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, "Yüzünü maskeleme ihtiyacı duyanların aramızda yeri yok. 7'den 70'e herkesi kutlamalara katılmaya çağırıyoruz" dedi.

Çelebi, DİSK Genel Merkezi'nde 1 Mayıs hazırlıkları ve gelişmelerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs 1977 kutlamalarına katılmış yurt dışında ve ülkenin değişik bölgelerinde yaşayan çok sayıda sendika üyesinin, üye olmayan akademisyen, değişik meslek sahibi yurttaşların DİSK'e başvurarak, 1 Mayıs kutlamalarına katılmak istediklerini söyledi. 

Süleyman Çelebi, bütün bu başvuruları dikkate alarak, tüm katılımcıları "1 Mayıs 1977'de Taksim'deydik, Bugün de" başlıklı pankartın altında 1 Mayıs Cumartesi günü saat 09.30'da Şişli Meydanı'na davet ettiklerini belirtti.

1 Mayıs'taki pankartlarının en önünde 1977 yılında kaybettikleri arkadaşlarının ve bugüne kadar DİSK Genel başkanlığı yapan kişilerin resimlerinin taşınacağını belirten Çelebi, kortejin en önünde ise bu kişilerin ailelerinin
yürüyeceğini ifade etti.

Yürüyüşte "1 Mayıs 1977 katliamı aydınlatılmadan, Türkiye'de demokratikleşmeden söz edilemez" pankartının yer alacağını anlatan Çelebi, binlerce üyeleriyle, pankartlar, karanfiller ve devrimci marşlarla Taksim Meydanı'na yürüyeceklerini kaydetti.

Çelebi, "1 Mayıs'ta Taksim'de olmak bu çağrının ve umudun yarına taşınmasıdır. 1 Mayısta Taksim'de olmak, geçmişe olan borcumuzu ödemek, geleceğe inancı geliştirmek, kendimize olan inancı göstermektir ve bizim sınavımızdır" dedi.

PROVOKASYON ENDİŞESİ

DİSK Başkanı Çelebi, "Bir provokasyon endişesi taşıyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine, "Çok net söylüyorum ve buradan bir çağrıda bulunuyorum. Asla bir provokasyon cümlesini ne duymak ne de konuşmak istiyorum. Ayrıca böyle bir şeyi de hissetmiyorum. Bütün toplumumuzun, bu korku cümlelerinden kurtarıldığı ve baharın açtığı bir 2010 Mayısından bahsediyoruz. Bunu bütün inancımızla söylüyorum. Bütün kalbimle söylüyorum. Herkesin torunlarıyla çocuklarıyla, yaşlısıyla, genciyle, tam bir saygı içinde bu coşku içinde 1 Mayısa katılmalarını
bekliyorum" dedi.

"SAKLAYACAK YÜZÜ OLANIN ARAMIZDA YERİ YOK"


Emniyet güçlerinin belirli noktalarda tedbirlerini alacağını ifade eden Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir; hiçkimse maskesiyle gelmeyecek. Gizleyecek, saklayacak yüzü olanın aramızda yeri yoktur. İki; tehdit veya şiddet içerecek alet edevatla kimse meydana gelmesin. Biz onlara hiçbir şekilde destek vermeyeceğiz ve kınayacağız. Üç; 1 Mayıs akşamı televizyonlardan şiddet görüntülerinin yerine, işçilerin taleplerinin dile getirildiği gösterilerin yapıldığı bir eylem, olarak haber bültenlerine yansıyacak. İşçilerin hak ve taleplerinin ön plana çıkarıldığı bir 1 Mayıs istiyoruz. Kimsenin bunu sulandırmaya hakkı yoktur."

"32 yıl sonra bize verilen kürsü... "


32 yıl sonra kendilerine verilen kürsüyü en doğru şekilde kullanmak zorunda olduklarını dile getiren Çelebi, "1 Mayıs'ı provoke etmeye kalkışanlarla ilişkimizi DİSK olarak tekrar gözden geçireceğimizi de şimdiden belirtmek isterim" dedi.

"Taksim'in 1 Mayıs gösterilerine açılmasını neye bağlıyorsunuz, bu işçilerin bir başarısı mı yoksa verilen bir hak mı?" sorusu üzerine Süleyman Çelebi, Türkiye'nin değişiminde sendikaların verdiği mücadeleyi kamuoyunun çok yakından bildiğini, bu değişimin kolay elde edilmediğini, arkasında, ödenen bedellerin olduğunu söyledi.

Kimsenin "Türkiye'de haklar yukarıdan veriliyor" yanılgısı içinde olmaması gerektiğini vurgulayan Çelebi, hakların mücadeleyle elde edildiğini, bedel ödeyerek bu günlere gelindiğini ifade etti.


Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 08:01
banner53
YORUM EKLE

banner39