banner39

1 milyon 512 bin aday üniversite için ter dökecek

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği ve ilk kez uygulanacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), yarın yapılacak.

Arşiv 10.04.2010, 11:06 10.04.2010, 11:13
1 milyon 512 bin aday üniversite için ter dökecek
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 5 bin 183 binada, 79 bin 973 salonda yapılacak.

1 milyon 512 bin 450 adayın gireceği sınav, saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek.

Sınav merkezlerinde toplam 234 bin 94 kişi görev yapacak.

Kimlik kontrolleri ve salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.15'te hazır bulunmaları gerekiyor.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2010-YGS sınavı giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb.) bulundurmaları zorunlu tutuluyor. 2010-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar kesinlikle sınava alınmayacak. Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan aday, ileri süreceği neden ne olursa olsun sınava giremeyecek.

Görevlilerin kimlik belgesinden adayı tanımakta zorluk çekmeleri halinde kontrol için, adayların bir fotoğraflarını da yanlarında getirmeleri isteniyor.

YASAKLAR

Adayların sınava gelirken yanlarında cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla silah ve benzeri teçhizat, müsvedde kağıt, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasaklandı.

Cep telefonu yanında olan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacak.

Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da sınava katılamayacak.

Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatacak ve test sorularını cevaplamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtılacak ve sınav saat 10.00'da başlayacak. Soru kitapçıkları kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.

Sınav başladıktan sonra adaylar, ilk 80 dakika ve son 15 dakika içerisinde sınav salonunu terk edemeyecek. 

KURALLAR

Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi malzemeler istemeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yeyip içmeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları da yasaklar arasında yer alıyor.

Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek.

YGS İÇİN ALTIN ÖNERİLER

BİR GÜN ÖNCE

Heyecan ve kaygı duymanız normal. Dikkatinizi sorulara verdiğinizde, olumsuz duygulardan kurtulacağınızı unutmayın.
Bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün.
Sakin ve huzurlu bir ortamda, sevdiğiniz işlerle uğraşın.
Alışık olmadığınız gıdalar, çay, kahve tüketmeyin. Doktor tavsiyesi haricinde, uyarıcı veya sakinleştirici ilaç kullanmayın.
Belgelerinizi, telaş yaşamamak için önceden hazırlayın.
Uyku düzeninizi değiştirmeyin. Bir gecelik tedirgin uykunun sınav performansınızı olumsuz etkilemeyeceğini düşünün.

SINAV GÜNÜ

Sınavın başlayış saatini, sınav yerine gidiş süresini ve sabah hazırlıklarınızı düşünerek zamanı planlayın.
Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapın.
Evden çıkmadan, belge ve araçlarınızı kontrol edin.
Sınavdan 45 dakika önce sınav yerinde bulunun.
Sınavla ilgili konuşmalar yapmaktan kaçının. Sakin olun.
Tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı giderin.

SINAVDA

Verilecek yanıt kağıdındaki bilgileri kontrol edip doldurulması gereken bölümleri (soyadı, ad, adres, kitapçık türü, imza gibi) doldurun.
Mutlaka bir saat bulundurun. Zamanınızı iyi kullanırsınız.
Soruları yanıtlamaya en iyi bildiğiniz bölümden başlayın.
Kağıdı zedelemeden ve tam silin.
Soruları çok iyi okuyun. Tüm yanıtları gözden geçirin.
“Bu soru çok uzun, yapmayayım” diye soruları okumamazlık etmeyin.
Sorularla inatlaşmayın, yapamadığınızı işaretleyip geçin.
Tüm test bittikten sonra yapamadığınız soruları yanıtlayın.

Seçeneklerden iki şık kaldıysa en yakını işaretleyin. 
Cevap kâğıdına şıkkınızı geçirirken kaydırma yapmayın

Dikkatiniz dağıldığı anda herşeyi bırakıp derin nefesle rahatlayın.
Sınav bitince soru kitapçığınızı, yanıt kağıdınızı teslim edin.

TESTLER

YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Adaylara her bir testten 40'ar soru yöneltilecek.

Türkçe testinde ''Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili'' 40 soru yer alacak.

Sosyal Bilimler testinde, ''Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular'' bulunacak. Sosyal Bilimler testinde tarihten 17, coğrafyadan 14, felsefeden 9 soru yöneltilecek.

Temel Matematik testinde, adayların ''matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü'' ölçülecek.

''Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı'' soruların yer alacağı Fen Bilimleri testinde fizikten 14, kimya ve biyolojiden 13'er soru bulunacak.

YGS soru ve cevapları yarın saat 15:00'te yayınlanacak

ÖSYM, yarın yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) soru ve cevaplarını sınav bittikten sonra saat 15.00'te yayımlayacak.

ÖSYM'den edinilen bilgiye göre, yarın yapılacak YGS'nin soru ve cevapları aynı gün saat 15.00'te ''http://ygs2010-sorular.osym.gov.tr'' internet adresinde açıklanacak.

Bu soru ve cevaplar, ulusal ve yerel televizyon kanallarında sadece sınavın yapıldığı 11 Nisan 2010 günü, internet sitesinde yayımlandıktan sonra ve 12 Nisan 2010 günü bir defaya mahsus olmak üzere kullanılabilecek ve yayımlanabilecek.

Sitede yayımlanacak 2010-YGS test soru ve cevaplarını, belirtilen kurallara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal takibat yapılacak.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

YGS'nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Sınav sonuçlarının Mayıs ayının başlarında açıklanması planlanıyor.

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?