banner15

1 milyon 512 bin öğrencide büyük heyecan

YGS, yarın yapılıyor. 1 milyon 512 bin üniversite adayı şimdiden büyük heyecan yaşıyor. Özellikli İstanbul'da gireceklere trafik uyarısı yapıldı.

1 milyon 512 bin öğrencide büyük heyecan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 1.5 milyon aday, yarın YGS’de üniversitenin ilk basamağı için yarışacak. Uzmanlar, sınava en iyi şekilde hazırlanmanız için önemli önerileri sizin için anlattılar. Yükseköğretim Giriş Sınavı (YGS), yarın (11 Nisan Pazar) yapılacak. Sınava yaklaşık 1 milyon 512 bin üniversite adayı katılacak. Sınav bu yıl saat 10.00’da başlayacak ve tek oturumda yapılacak. Adaylara 4 test için 160 soruya 160 dakika süre verilecek. Sınav, Türkiye genelinde 152 merkezde, 5 bin 183 binada, 79 bin 973 salonda yapılacak. YGS için 234 bin kişi görev alacak. 

SINAV YERİNE ERKEN GİDİN

ÖSYM yetkileri trafik veya herhangi bir aksilik olmaması için adayların sınav salonuna bir saat önceden gitmeleri ve 2010-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi’nin unutulmaması uyarısında bulundu. YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar sınava alınmayacak. Ayrıca fotoğraflı, onaylı özel kimlik belgesi, bir fotoğraf, yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulundurulması da uzmanların diğer uyarısı.

Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, sınava girecek adaylara sınavdan bir gün öncesi (bugün) için şu önerilerde bulundu:
Heyecan ve kaygı duymanız normal. Dikkatinizi sorulara verdiğinizde, olumsuz duygulardan kurtulacağınızı unutmayın.
Bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün.
Sakin ve huzurlu bir ortamda, sevdiğiniz işlerle uğraşın.
Alışık olmadığınız gıdalar, çay, kahve tüketmeyin. Doktor tavsiyesi haricinde, uyarıcı veya sakinleştirici ilaç kullanmayın.
Belgelerinizi, telaş yaşamamak için önceden hazırlayın.
Uyku düzeninizi değiştirmeyin. Bir gecelik tedirgin uykunun sınav performansınızı olumsuz etkilemeyeceğini düşünün.

Sınavin başlayış saatini, sınav yerine gidiş süresini ve sabah hazırlıklarınızı düşünerek zamanı planlayın.
Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapın.
Evden çıkmadan, belge ve araçlarınızı kontrol edin.
Sınavdan 45 dakika önce sınav yerinde bulunun.
Sınavla ilgili konuşmalar yapmaktan kaçının. Sakin olun.
Tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı giderin.

SINAV ANI


Verilecek yanıt kağıdındaki bilgileri kontrol edip doldurulması gereken bölümleri (soyadı, ad, adres, kitapçık türü, imza gibi) doldurun.
Mutlaka bir saat bulundurun. Zamanınızı iyi kullanırsınız.
Soruları yanıtlamaya en iyi bildiğiniz bölümden başlayın.
Kağıdı zedelemeden ve tam silin.
Soruları çok iyi okuyun. Tüm yanıtları gözden geçirin.
“Bu soru çok uzun, yapmayayım” diye soruları okumamazlık etmeyin.
Sorularla inatlaşmayın, yapamadığınızı işaretleyip geçin.
Tüm test bittikten sonra yapamadığınız soruları yanıtlayın.
Dikkatiniz dağıldığı anda herşeyi bırakıp derin nefesle rahatlayın.
Sınav bitince soru kitapçığınızı, yanıt kağıdınızı teslim edin.

İSTANBUL'DA GİRECEKLERE UYARI

İstanbul'da aynı güne denk gelen bisiklet turu ve YGS nedeniyle yaşanan karmaşa çözüldü. Tarihi Yarımada'daki yollar, yarış için önceden duyurulduğu gibi 04.00'te değil, saat 09.30'da boşaltılacak. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu nedeyile Pazar günü için duyurusu yapılan güzergahlar 04.00-20.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacaktı. Aynı gün Yükseköğretime Geçiş Sınavı da yapılacağı için İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bisiklet Federasyonu yetkilileri bir değerlendirme toplantısı yaptı. Buna göre, Yenikapı-Sirkeci arası sahil yolu Kennedy Caddesi ile Çatladıkapı girişi Aksakal Caddesi saat 09.30'a kadar açık olacak. Bisiklet turu nedeniyle 07.30-11.00 saatleri arasında İDO'nun Sirkeci-Harem araba vapuru seferleri yapılamayacak.
Ancak diğer vapur seferleri normal olarak çalışacak.

MARDİN'DE DAVUL ZURNA İLE UĞURLADILAR

 

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde istekleri dışında başka sınav merkezlerine yönlendirilen Kızıltepeli öğrencilere belediye sahip çıktı.

Yarın yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için yaptıkları başvuruda istekleri dışında yerlere gönderilen öğrencilere Kızıltepe Belediyesi sahip çıktı. Belediye tarafından kiralanan 20 araç yola çıkmadan önce öğrencilerin moral ve motivasyonunu düzeltmek amacıyla davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. 300 öğrenci belediyenin imkanlarıyla kiralanan araçlarla Adana, Adıyaman ve Malatya'ya yollandı. Davul zurna eşliğinde halay çeken öğrenciler ÖSYM'ye tepki göstererek inadına sınavlardan başarılarla ayrılacaklarının sözünü verdiler. Bazı öğrenciler ellerinde sınav belgeleri ile halay çekmeleri ise dikkat çekti.

Öğrenciler, Kızıltepe Belediyesi'nin başka sınav merkezlerinde sınava girecek öğrenciler için Malatya'ya 12, Adana'ya 5, Adıyaman'a 3 olmak üzere toplam kiraladığı 20 otobüsle sınav merkezlerine doğru uğurlandılar.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2010, 09:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35