banner39

1 Milyon kişiye iş umudu olacak kurs

UMEM, 5 yılda 1 milyon işsize, eğitim süresi kadar iş garantili meslek eğitimi vermeyi planlıyor.

Arşiv 23.06.2010, 15:54 23.06.2010, 15:54
1 Milyon kişiye iş umudu olacak kurs

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM) ile 5 yılda 1 milyon işsize, eğitim süresi kadar iş garantili meslek eğitimi verilecek. Eğitim boyunca günlük 15 TL alacak kursiyerler, iş kazalarına karşı da sigortalanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, UMEM projesi imza törenine katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer burada yaptığı konuşmada Türkiye ve dünya için işsizliğin önemli bir sorun olduğuna dikkat çekti. İmzalanacak protokolün de bu anlamda büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Dinçer, 81 ilde belirlenen 111 Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin kurs merkezleri olarak kullanılacağını söyledi.

Proje kapsamında 5 yılda yaklaşık 1 milyon işsize piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmiş meslek kursları verileceğini aktaran Dinçer, "Daha çok sanayi imalat yapan işyerlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak meslekler de eğitim verilecek. Eğitilen tüm işsizler, oda üyesi işyerlerinde staj görecek. Başarılı kursiyerlerin yüzde 90'i istihdam edilecek." diye konuştu. Dinçer, ayrılan toplam bütçenin 117 milyon 783 bin TL olduğunu aktardı.

VASIFSIZ İŞ GÜCÜNÜN 3'TE 1'İ 5 YILDA İSTİHDAMA KATILACAK

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, UMEM ile mesleki ve teknik eğitimde son 7 yılda yapılan çalışmalara taze bir kan geleceğini söyledi. 5 yıl içinde vasıfsız iş gücünün 3'te 1'inin istihdama katılacağını kaydeden Çubukçu; projenin, işin, aşın, ekmeğin ve umudun kapılarını açacağını kaydetti. Çubukçu, "Genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 24.6 olduğunu düşünecek olursak, gençlerimizin bilgi ve beceri kazandırmanın önemi ortada." dedi.

TOBB BAŞKANI: BU BİR MESLEK EDİNDİRME SEFERBERLİĞİ

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik ve mesleksizlik olduğunu belirtti. Kahvehanelerin işsiz doluyken, iş adamlarının çalıştıracak nitelikli eleman aradığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Ciddi bir meslek ve beceri ihtiyacımız vardır. Bu sorun şirketlerimiz açısından önemli rekabet kayıplarına yol açmakta." şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "Sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak, bugün 81 ildeki oda ve borsalarımızla elimizi değil, tüm gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Bu bir meslek edindirme seferberliğidir, istihdam seferberliğidir. Kamu ve özel sektör işbirliği ile hayata geçen bu projeyle, işsiz vatandaşlarımızın yanında olacağız. Onlara hoca olacağız, usta olacağız, ekmek olacağız."

KURSLAR EKİMDEN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Protokolün imzalanmasının ardından, gazetecilerin sorularına cevap verildi. Projenin ne zaman başlayacağı ile ilgili bir soru üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Haziran ve temmuz aylarında kurs yönetimlerinin oluşturulması sağlanacak. Temmuz-Aralık dönemlerinde okulların donanım ihtiyaçları tamamlanacak. Temmuz-Kasım döneminde iş gücü piyasası ihtiyaç analizleri yapılacak. Ağustos- Aralık arasında eğiticilerin eğitimini yapacağız ve Ekim 2010'dan itibaren de kurslar başlayacak." dedi.

EĞİTİM VE STAJ SÜRESİ 5 AY İLE 1 YIL ARASINDA DEĞİŞECEK

Başka bir soru üzerine açılacak kurslardaki eğitim süresinin ortalama 3 aydan başlayacağını ve 6 aya kadar devam edeceğini kaydeden Dinçer, "Onun üzerine 3 ila 6 ay arasında staj süresi olacak. Toplam staj süresi ile eğitim süresi en az 5 ay, ama bu bir yılı aşan bir süre de olabilir. Dolayısı ile alınan eğitim ve yapılan staj ne kadarsa en az o kadar süre ile çalıştırma zorunluluğu olacak iş verenler için. Yani bizim bir anlamda istihdam garantili eğitim programlarımıza benzer bir nitelik taşıyor." diye konuştu. Dinçer, proje ile 'eski tabirle 1 milyon gence altın bilezik' verileceğini dile getirdi.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise kursiyerlerin hem eğitim hem de cep harçlığı alacaklarına dikkat çekerek, "İşsiz arkadaşlarımız hem ihtiyaç olan beceriyi öğrenecek, hem de kurs boyunca, staj boyunca ceplerine 15 TL yevmiye günlük para alacaklar. Artı, bunlar iş kazasına karşı siğortalanacaklar. Sonrasında da, kursu başarı ile tamamladıktan sonra, o kadar müddet boyunca iş yerinde maaşlı olarak çalışacak." dedi.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?