banner39

1. Murat Hüdavendigar ölüm yıldönümünde anıldı

Osmanlı Devleti'nin Kosova fatihi 1. Murat Hüdavendigar ölümünün 616. yılında Bursa'daki türbesi başında düzenlenen törenle anıldı.

Arşiv 22.08.2007, 10:05 22.08.2007, 10:05
1. Murat Hüdavendigar ölüm yıldönümünde anıldı

Mehter takımının renk kattığı anma töreninde vatandaşlar ve protokol türbeyi ziyaret edip dua etti.

Osmangazi Belediyesi ve Birlik Vakfı'nın geleneksel hale getirdiği "1. Murat Hüdevandigar Han'ı Anma Etkinlikleri", kapsamında düzenlenen anma törenine Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Kaymakamı Selahettin Öztürk, AK Partili yeni ve eski milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören kapsamında önce türbe ziyaret edilip, dualar okundu. Ardından 1.Murat Camii bahçesinde tarihi mehter takımı bir konser verdi. Törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe; "Geçtiğimiz günlerde 1. Murat Hüdavendigar'ı Kosova'da andık. Bugün de burada anıyoruz. Büyük komutan, büyük devlet adamı Murat Hüdavendigar, 27 yıllık hükümdarlık boyunca 37 savaşa katılarak ömrünü at sırtında geçirmiş. Büyük komutan, sonunda savaş meydanında şehit olmuştur.

Kendisine elini, eteğini, üzengisini öpmek için yaklaşan Sırp askeri tarafından haince katledildi. Yaptığı duada da Allah'tan istediği yerine geldi ve şehit oldu. İdealleri uğrunda, kendi kültürünü kendi medeniyetini dünyaya yaymak için ömrünü at sırtında geçiren o büyük insan ve sonunda ömrünü geçirdiği harp meydanlarında burada şehit olan tek padişah.

Bursamız bir kültür şehri, bir medeniyet şehri, elbette bu şehre emeği geçen büyükleri anmak bizim vazifemiz. Başarılı savaşlar verdi, Balkanlar'ı fethetti, İslam toprağı yaptı. Gittiği yerlere medeniyeti, adaletli yönetimi götürdü. Burayı kurduğu gibi insanlara güvenli yaşamı sağladı, adaleti sağladı." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?