banner39

10 Bin Kadrolu Öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl atama yapacakları öğretmen kadrosunun 40 bine ulaşacağını ve şubat ayında 10 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
10 Bin Kadrolu Öğretmen alınacak

Bakan Çelik, tüm kamuda bu yıl kullanımı serbest bırakılan kadro sayısının 23 bin olduğunu ve bu 23 bin kadronun aslan payının kendilerine verilmesini ümit ettiklerini belirtti.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den 15 bin kadro talep ettiklerini ifade eden Çelik, 2006'da emekli olan öğretmen sayısının yüzde 50'sini herhangi bir yerden izin almadan doğrudan atama yapma şansına sahip olduklarını söyledi

Atanacak öğretmenlerin branşlara göre dağılımının henüz netleşmediğini belirten Çelik, "Diyelim ki 2006'da 20 bin öğretmen emekli olduysa, 10 bin kişi doğrudan atayabiliriz. Bir de bu yıl yine 17 bin belki 20 bin sözleşmeli öğretmen talep edeceğiz. Ayrıca, 23 bin kadrodan payımıza düşeni kullanacağız. Bunların hepsini topladığınız zaman 40 bin rakamına ulaşacağız. Genelde atamaların yarısını şubatta yarısını, ağustosta yapıyoruz. Ama bu şubat ayında kadrolu 10 bin öğretmen ataması yapacağız. Eş zamanlı olarak veya ardından bir miktar sözleşmeli öğretmen ataması yapacağız."

"KAMU ÇALIŞANLARI BİRÇOK ÜLKEDE SÖZLEŞMELİ"

Türkiye'de atama statüsü tartışılırken dünyanın birçok ülkesinde kamu çalışanları arasında işçi memur ayrımının bile olmadığına dikkati çeken Çelik, "Kamu çalışanları dünyanın birçok yerinde sözleşmelidir. Bizim memurlarımız grevli, toplu iş sözleşmeli sendikal hak istiyor. Avrupa'da memurlar için grevli, toplu iş sözleşmeli sendikal hak var. Ama bu memurlar sözleşmelidir. Hem daimi kadroda olup, hem de grevli toplu iş sözleşmeli sendikal hak olmaz. Avrupa'daki sistemi getireceksek bir tarafı ile değil, her tarafı ile getirmemiz lazım" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?