banner39

10 Bulgar milletvekiline 1 makam aracı!

Bulgaristan'da konomik kriz ile mücadelede alınan önlemler kapsamında her 10 milletvekiline 1 makam aracı düşüyor.

Arşiv 11.06.2010, 03:48 11.06.2010, 07:39
10 Bulgar milletvekiline 1 makam aracı!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan parlamentosunda ekonomik kriz ile mücadele alanına alınan önlemler çerçevesinde kurum otoparkındaki araç sayısının azaltılmasına karar verildiği açıklandı.
Parlamento harcamaların azaltıltması amacıyla kurum otoparkına ait Mercedes markalı en eski 30 aracın ihalede satılacağı açıklandı. Toplam 240 sandalyeli parlamentoda sadece Başkanlık Divanı üyeleri ve Grup Başkanlarına makam aracı verilirken, diğer araçlar sade milletvekilleri arasında paylaşılacak.

Yeni kararların 1 Temmuzdan itibaren yürürlüğe girmesi ile birlikte 10 milletvekiline bir araç düşecek, bu aracın geçeceği aylık kilometre limiti ise 2500 kilometreye indirilecek. Parlamentonun yıllık bütçesine yaklaşık yarım milyon levalık (250 bin avro) tasarruf sağlaması beklenen önlem ise kimi milletvekillerin tepkisine neden oldu.

Ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili Stefan Danailov, kriz önlemleri konusunda yaptığı yorumda "Parlamentoda kilometre piyasası oluşacak. Ben Sofya'lıyım, kilometrelerimi başkalarına satarım" diye konuştu.

Hükümet yanlısı Mavi Koalisyon Milletvekili Varö Şarkov da, gazetecilerin sorduğu "10 milletvekili tek aracı nasıl kullanır?" sorusunu yanıtlarken, "Kullanabilirler, yeter ki dolmuş kadar büyük bir araç olsun" dedi. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?