banner15

10 kişi gözaltına alındı

Katil zanlısı Ogün Samast, İstanbul'da sorgulanıyor. Samast ile birlikte gözaltına alınanların sayısı 10'a yükseldi.

10 kişi gözaltına alındı

Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından gözaltına alınanların sayısı, cinayet zanlısı Ogün Samast ile birlikte 10'a yükseldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin henüz bir örgüt bağlantısı tespitleri bulunmadığını belirterek, ''Sadece 7 kişi gözaltında'' dedi. Başsavcı Engin, İstanbul Valisi Muammer Güler, örgütlü suçlarla yetkili Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve 2 cumhuriyet savcısı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları ve buradaki emniyet yetkilileriyle toplantı yaptıklarını belirten Engin, bu toplantıda mevcut durumun tespitini ve değerlendirmesini yaptıklarını söyledi. Engin, ''Bundan sonraki safhada soruşturmayı örgütlü suçlarla yetkili birimimiz sürdürecekler. Örgütlü suçlarla yetkili ve görevli birimimizin başsavcı vekilinin koordinasyonunda görevlendirdiğimiz yeteri kadar savcı arkadaşla onların nezaret ve talimatları altında soruşturma sürdürülecek'' diye konuştu.

Bu arada, Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, olayla ilgilisi olduğu gerekçesiyle 3 kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi. Kimlikleri açıklanmayan bu kişilerin sorgulanmak üzere emniyete getirildiği belirtildi.

CİNAYETİ İŞLEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Samsun'da yakalandıktan sonra özel uçakla İstanbul'a getirililen zanlı Ogün Samast'ın sorgusu sürüyor. Samast'ın Samsun Emniyet Müdürlüğü'ndeki ilk ifadesinde suçunu itiraf ederek, "cinayeti işlediğini kabul ettiği" bildirildi. Ogün Samast'ın, detaylı açıklama yapmadığı, üzerinden çıkan 7.65 mm çapındaki tabancanın suç aleti olup olmadığının ise balistik inceleme sonucunda belirleneceği kaydedildi. Katil zanlısı Samast'ın Trabzon'da gittiği iki internet kafedeki bilgisayarlar incelenmek üzere Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Hrant Dink'in gazetedeki çalışma bilgisayarına 2006 yılında gelen ve hakaret içeren 2600'ün üzerindeki elektronik posta mesajı da incelenmeye alındı.

CENAZE TÖRENİ SALI GÜNÜ

Uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için ilk tören, 23 Ocak salı günü gazetenin önünde yapılacak. Agos Gazetesi'nden yapılan yazılı açıklamada, gazete önündeki törenin saat 11.00'de başlayacağı, ikinci törenin ise saat 14.00'te Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde gerçekleştirileceği kaydedildi.

Dink'in daha sonra, Silivrikapı Yolu üzerindeki Balıklı Ermeni Mezarlığı'na defnedileceği ifade edilen açıklamada, ''Törenlerde, Hrant Dink'in arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunur'' denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48