banner15

100 bin sözlük toplatılacak

TDK'da "gericilik" olarak tanımlanan "irtica"nın, Adana'da dağıtılan 100 bin sözlükte "İslam dinine dönüş, gericilik" olarak tanımlandığı için toplatılacak.

100 bin sözlük toplatılacak

Adana'da, merkez Seyhan Belediyesi'nce ilköğretim öğrencilerine dağıtılan yaklaşık 100 bin adet Türkçe sözlüğün toplatılacağı bildirildi. Türk Dil Kurumu'nda (TDK) "gericilik" olarak tanımlanan "irtica"nın, dağıtılan sözlükte "İslam dinine dönüş, gericilik" olarak tanımlandığı, ayrıca çok sayıda baskı ve imlâ hatalarının bulunduğu bildirildi.

Seyhan İlçe Belediye Başkanı Azim Öztürk, yazılı açıklamasında, eğitim yılı başında dağıtılan sözlüklerin bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarınca hatalı olduğu yönündeki açıklamalarının değerlendirildiğini ve sözlüklerde çeşitli hatalara rastlandığını belirtti.

Özel bir yayınevine hazırlatılan sözlüklerin Milli Eğitim Bakanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulunun onayından geçtiği için kendilerinin inceleme gereği duymadığını kaydeden Öztürk, "Tüm öğrencilerimiz ve öğrenci velîlerimiz müsterîh olsunlar. Dağıtılan sözlüklerin tamamı yenileriyle değiştirilecektir" dedi.  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48