100 Milyar dolarlık sektörün gözü Anadolu'da

Türkiye'nin 8 ilinde 10 grup olarak organize edilen seminerlerde yerel perakendeciler geleceklerini Anadolu'da gördüklerini belirterek, birleşmeler yoluyla yeni ve güçlü markalar yaratmak gereğinin altını çizdiler.

100 Milyar dolarlık sektörün gözü Anadolu'da

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Yabancı yatırımcıların finanstan sonra en fazla ilgi gösterdiği sektör olan perakende, geleneksellikten organizeye doğru büyük bir dönüşüm yaşıyor. 110 milyar dolar değerindeki büyüklüğüyle Türkiye'nin önemli sektörlerinden biri olan perakendede büyük ağırlığı olan yerel perakendeciler, 'önce müşteri' kavramıyla kazanmak için A'dan Z'ye yeniden yapılanıyor.

SEKTÖRÜN GELECEĞİ ANADOLU'DA

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Kayseri, Batı Karadenizo, Diyarbakır'da 10 grup halinde yapılan seminerlerde, yerel perakendeciler geleceklerini Anadolu'da gördüklerini belirterek, birleşmeler yoluyla yeni ve güçlü markalar yaratmak gereğini vurguladılar.  Bu süreçte 'önce müşteri' kavramının önemine dikkat çeken perakendeciler, tedarikçiden satıcıya kadar tüm sektörün müşteri odaklılık kavramını benimsemesi üzerinde durdu. 

KÜÇÜK PAREKENDECİNİN REKABET ŞANSI VAR

Seminerlerin tamamlanması nedeniyle düzenlenen değerlendirme toplantısında konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, "Kurumsallaşmak ve marka olmak gerektiğinin bilincindeyiz. Türkiye'deki birçok perakendeci babadan kalma yöntemlerle sadece günü kurtarmak için çalışıyordu. Türkiye'deki sektörel gelişmeleri takip etmekten çok uzaktı. Şimdi bu anlayış değişmeye başladı. Artık kendimizin ve üyelerimizin eğitimine zaman ve mali kaynak ayırıyoruz" diye konuştu.Gelişmiş ülkelerde, büyük veya küçük fark etmeksizin iyi perakendecilerin başarılı olma olanağı bulunduğunun görüldüğünü belirten Songör, küçük perakendecilerin hareket kabiliyetlerinin fazla olması, düşük maliyetler, iç bürokrasilerinin olmaması, müşteriye yakın davranabilme ve onun nabzını tutabilme, anında etkileşim gibi büyüklerde olmayanları özellikleri avantaj olarak kullanabilme şansına sahip olduklarını söyledi. 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35