banner15

11 Eylül Amerikan işi!

Rusya’nın en üst düzey askeri yetkilisi olan İvaşov, 11 Eylül 2001’deki saldırılardan ABD’yi sorumlu tuttu. İvaşov, El Kaide gibi örgütlerin ‘paravan’ olarak kullanıldığını söyledi.

11 Eylül Amerikan işi!

Rusya Genelkurmay Başkanı Leonid İvaşov, bir Küba gazetesine verdiği demeçte, küreselleşme ve ABD’nin “terörle mücadele” politikaları hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. “Terörizm”in dünya siyasetinden bağımsız bir olgu olmadığını belirten İvaşov, “Terörizm sadece bir araç; tek bir merkezi olan, tek kutuplu bir dünya tesis etmenin aracı. Ulusal sınırları silmek, yeni bir dünya elitinin iktidarını kurmak için bir gerekçe” diye konuştu. Terörizmin, “devletler ve devlet dışı siyasi yapılan tarafından, halkın yıldırılması, psikolojik ve sosyal istikrarsızlık, iktidar organlarının direncinin yok edilmesi ve çeşitli ülkelerin politikaları ile halkının tavırını maniple etmek amacıyla uygun koşulların yaratılması” gibi yollar kullanılarak siyasi hedeflere ulaşmayı amaçladığını belirten Rus general, daha da ileri giderek 11 Eylül 2001 saldırılarından ABD’nin kendisini sorumlu tuttu.

‘Siyaset ve sermaye çevreleri’

General İvaşov, “11 Eylül saldırılarını düzenleyenler, dünya düzenini istikrarsızlaştırmakta çıkarı olan siyaset ve sermaye çevreleriydi. Çünkü onlar, küreselleşme sürecinin ritminden veya yöneliminden memnun değillerdi” dedi. 11 Eylül gibi bir olayı sadece gizli servis şefleri veya bu servisler içinde hâlâ etkili olan emekli personelin düzenleyebileceğini ileri süren General İvaşov, “Aşırı örgütleri genelde gizli servisler yaratır, finanse ve kontrol ederler. Gizli servis desteği olmadan bu örgütler bırakın böylesi operasyonları, varlıklarını dahi sürdüremez” diyerek, El Kaide’nin “Amerikan imalatı” olduğunu ima etti. El Kaide’nin 11 Eylül gibi bir saldırıyı organize edemeyeceğini söyleyen İvaşov, “Bir profesyoneller ekibi oluşturulmuştur, Arap kamikazeler ise sadece operasyonu maskeleyen birer ekstradır” iddiasında bulundu.
 
Hedefine ulaştı
 
11 Eylül’ün hedeflerine ulaştığını belirten İvaşov, bunun sebebini de şöyle açıkladı: “Çünkü bu olay, halkın görünmez bir düşmana karşı, belirsiz hedefleri olan bir mücadeleye destek vermesini sağladı. Temel uluslararası normlar yok edildi. Saldırı, devlet terörü, diktatörlük veya ulusal kurtuluş hareketi gibi kavramlar değiştirildi. Halklar, saldırganlara karşı mücadele etme ve dış istihbarat servislerinin faaliyetlerini reddetme hakkından mahrum bırakıldılar.” İvaşov, gezegeni bir “serbest ticaret gulagı”na çevirmek isteyen küreselci bir gündemin söz konusu olduğunu söyleyerek, buna karşı “jeostratejik bir örgütlenme” yaratılmasını önerdi. Bu örgütlenmenin değerlerinin “Atlantikçilerin değerlerinden farklı olacağını” söyleyen İvaşov, Şanghay İşbirliği Örgütü’nü (ŞİÖ) örnek gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48