banner39

11 Eylül Sanığına İdam Cezası

11 Eylül olaylarından bir ay sonra tutuklanan Fas asıllı Fransız vatandaşı Zekeriya Musavi, Virginia eyaletinin Alexandria kentinde çıkarıldığı bölge mahkemesinde idam cezasına çarptırıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
11 Eylül Sanığına İdam Cezası

 

İSLAM DÜNYASI / HABER MERKEZİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak yargılanan tek sanık olan Zekeriye Musavi (36), kendisine yöneltilen saldırı düzenlemek için komplo kurmak, uçak kaçırmak, uçak imha etmek, kitle imha silahları kullanmak, cinayet işlemek için komplo kurmak ve özel mülke zarar vermek suçlarını kabul ettiği belirtildi. Musavi’nin, çıkarıldığı mahkemenin hâkiminin sıraladığı bu 6 suçlamadan her birine, soğukkanlılıkla ve net olarak cevap verdiği belirtildi. Musavi, şuana kadar tüm suçlamaları reddettiği gibi el-Kaide’ye üye olduğunu da kabul etmiyordu.

Beyaz Saray’a Saldıracaktı

Zekeriya Musevi, çıkarıldığı mahkemede 11 Eylül saldırıları hakkında bilgisisin olduğunu ancak eyleme hiçbir şekilde dâhil olmadığını, kendisinin Beyaz Saray’a yönelik saldırı için eğitildiğini ve bu görevi bizzat Usame Bin Ladin’in kendisine verdiğini söyledi. Beyaz Saray’a yönelik planlanan eylemin 11 Eylül saldırılarından bağımsız olduğunu söyleyen Musevi, el-Kaide’den eylem için para aldığını da itiraf etti.

11 Eylül 2000 tarihinde 19 el-Kaide üyesinin Pentagon ve İkiz Kuleler’e yönelik yolcu uçaklarıyla gerçekleştirdikleri saldırılarda 3 binden fazla kişi ölmüştü.

Avukatları Hainlikle Suçladı

Mahkeme idam kararını açıkladıktan sonra Musevi, ABD yönetimi tarafından atanan avukatlarının hain olduklarını ve kendisini çok kötü savunduklarını söyleyerek; idam cezasına karışı hukuki mücadele vereceğini açıkladı.

Mahkeme Musevi’nin akli dengesinin netliğe kavuşmasıyla ilgili olarak defalarca ertelenmiş, Musevi’nin ABD dışında bilinmeyen yerlerde tutulan diğer el-Kaide üyeleriyle yüzleşme talebi reddedilmişti.

İspanya’da el-Kaide Davası Başladı
 
ABD’deki el-Kaide davasından idam kararı çıktıktan sonra şimdi de Avrupa’daki en büyük el-Kaide davası İspanya’nın başkenti Madride’de başladı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Madrid’de mahkemeye çıkarılan el-kaide üyesi olduğu iddia edilen 24 kişi; İspanya’da terörist hücre oluşturmak, silah bulundurmak ve ABD’deki 11 Eylül saldırılarını gerçekleştirenlere yardım etmekle suçlanıyor.

Sanıklar İçin 60 Bin Yıl Hapis İsteniyor

Savcının, İspanya’daki el-Kaide lideri olduğu belirtilen ve tutuklular arasında yer alan 3 kişinin her biri için 60 bin yıl hapis cezası istemesi bekleniyor.

Davanın en önemli sanığı ise Suriye doğumlu İmadeddin Yarkas. Yarkas, 2001 Kasımı’nda 11 Eylül saldırılarını planlayan örgüt üyelerine para ve lojistik destek sağladığı gerekçesiyle İspanyol yetkililerce tutuklanmıştı.

Ebu Dahdah adıyla da bilinen Yarkas’ın, 11 Eylül saldırılarının sorumlularına yardım etmekle suçlanan örgütün lideri olduğu iddia ediliyor. Yine El Kaide’nin uzantısı olan örgütün üyesi olduğu iddia edilen İdris Şebli, Gassub El Abras Gaylun da yargılanıyor.
      
El-Cezire Muhabiri Teysir Alluni de El-Kaide Sanığı

Katar’dan yayın yapan Arap televizyonu el-Cezire’nin Madrid muhabiri Taysir Aluni de davada suçlananlar arasında bulunuyor. Alluni, saldırıların ardından el-Kaide lideri Usame Bin Ladin’le görüşmüştü. Mahkemenin aylarca sürebileceği belirtiliyor. Dava nedeniyle İspanya polisi olası saldırılara karşı yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Arap dünyasının tanınmış televizyon muhabirlerinden Teysir Alluni’nin serbest bırakılması için çeşitli Arap ülkelerinde kampanyalar yürütülüyor. El-Cezire televizyonu yetkilileri, muhabirlerinin politik nedenlerle tutuklandığını, bununla televizyonlarının cezalandırılmak istendiğini düşünüyor.   

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?