banner15

118 ülkeden İran'a tam destek

Havana'da yapılan 14. Bağlantısızlar Hareketi zirvesinden İran'a tam destek çıktı.

118 ülkeden İran'a tam destek
Bağlantısızlar Zirvesi’nde 118 ülke temsilcisi İsrail’in Lübnan saldırıları kınandı, ABD üstü kapalı eleştirildi ve İran’ın nükleer programında BM’nin diplomatik çabalarına destek verildi. Küba’nın başkenti Havana’da yapılan ve 118 ülkeyi bir araya getiren Bağlantısızlar Zirvesi’nin kapanış açıklamasında ABD’ye üstü kapalı sert eleştiriler getirildi. Küresel terörü ilke olarak lanetleyen 92 sayfalık açıklama metni, bağımsızlık ve yabancı devletlerin işgaline karşı savaşan güçlerin ‘terörist’ sayılamayacağını savunuyor. Demokrasinin evrensel bir değer olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Bağlantısızlar deklerasyonu, “Ancak, hiç bir ülke demokrasiyi kendi başına diğerleri için tanımlayamaz” diyor. ABD’nin küresel politikalarının dolaylı olarak eleştirildiği metin, oybirliğiyle kabul edildi.

Ev sahibi Küba adına bir konuşma yapan Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque, “Kimse Dünya problemlerinin tek müsebbi olarak ABD’yi göstermiyor, ancak bazı sorunların tek sebebi olarak görüyoruz” dedi. İlk gün yaptığı konuşmada Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’yu öven BM Genel Sekreteri Kofi Annan da, zirvede sıkça dile getirilen bir talep olan Güvenlik Konseyi’nin güçsüz ülkelerin de görüşlerinin dikkate alınması için çalışacağını söylemişti.

FİDEL GELEMEDİ, AMA VARLIĞI YETTİ

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı zirvenin birinci günü oybirliğiyle 3 yıllık dönem başkanlığı devralmıştı. Fidel Castro’nun adı başkan olarak okunduğunda salonda alkış koptu ve önceki dönem başkanı Malezya Başbakanı Abdullah Ahmet Bedevi “görevi Castro’ya teslim etmek bir gururdur” ifadesini kullandı.

Castro’yu kardeşi ve aynı zamanda Küba Devlet Başkanı Vekili Raul Castro temsil etmişti. Dünya uluslarının yaklaşık 3’te 2’sini bir araya getiren Bağlantısızlar Topluluğu’na Fidel Castro ikinci kez başkanlık edecek. Küba’daki zirveye İran, Venezüela, Kuzey Kore ve Zimbabwe gibi ABD ile diplomatik sorun yaşayan ülkeler de katıldı. ABD zirveye davet edilmesin karşın katılmazken, zirveden çıkan hiçbir kararla ilgili açıklama yapmıyor.

İSRAİL VE ABD’YE KINAMA, KÜBA VE FİLİSTİN’E DESTEK
Deklarasyonda, Venezüela ve Küba’da istihbarat ve casusluk çalışmalarına hız veren ABD kınandı ve metne eklenen bir paragrafta, Bolivya halkı ve hükümetine destek ve dayanışma vurgusu yapıldı. ABD’nin Küba’ya 1962’den bu yana uyguladığı ambargonun da eleştirildiği deklarasyonda, ABD’nin Küba halkına zarar veren son dönemdeki propagandalarına karşı çıkıldığı da ifade edildi.

Bağlantısızlar Topluluğu’nun 118 üyesi, Lübnan’a savaş açan İsrail’i sert biçimde kınadı ve Filistin davasına desteğini güncelledi. Deklarasyondan Ortadoğu soruunyla ilgili maddeler şöyle:
* İsrail’in Lübnan’a ölçüsüz şiddeti kınanmaktadır ve saldırıya kahramanca direniş övülmektedir.
* Bağlantısızlar, Filistin konusunda, Filistin hükümetinin seçilmiş üyelerini kaçıran ve tutuklayan İsrail’i kınar ve bu kişilerin serbest bırakılmasını istemektedir.
* Bağlantısızlar, Filistin lideri Mahmud Abbas’a destek vermektedir ve barış sürecinin yeniden canlandırılması için kendisine destek verir.

ABD İLE YILDIZI BARIŞMAYANLAR

Zirvede bir diğer önemli noktada Birleşmiş Milletler’in uluslararası sorunların çözümünde merkezi otorite olarak benimsenmesiydi. Bağlantısız Ülkeler, BM’den ABD’nin Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin hakimiyetine karşı dengeleyici politikalar üretmesini talep etti. Örneğin İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejat, “ABD, resmen BM’yi kendi aracı gibi kullanıyor, bizler de ABD’nin nükleer tehdidi altındayız” diye konuştu. Kuzey Kore Meclis Başkanı Kim Yong Nam da, “ABD bugün bizi tehdit etmeseydi, biz de nükleer silah yapmak zorunda kalmazdık” dedi. Raul Castro yaptığı bir konuşmada, ABD’nin saldırgan politikasının dünyanan daha da riskli bir noktaya götürdüğünü söylemişti.

DİPLOMATİK PLATFORM

Bağlantısızlar Zirvesi, başka diplomatik oluşumlarla bir araya gelmeyen bazı ülke liderlerini de buluşturdu, örneğin, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Manmohan Singh iki ülke arasındaki sorunların çözümü için masaya oturma kararı aldı. Kimi ülkelerse mevcut politikalarında değişiklik yapmayacaklarını yineledi, örneği Sudan, Darfur’da BM Barış Gücü görmek istemediği, Ahmedinejat da nükleer enerji çalışmalarına devam edecekleri mesajını verdi.

Bağlantısızlar Zirvesi kapanış açıklaması, İran’a Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın barışçı çabalarına destek vermesini telkin ediyor. Irak Başkan Yardımcısı Tarık El-Haşimi ise Bağlantısızlar’dan Irak’ın toprak bütünlüğü ve karasahasını kabul etmelerini istedi. El-Haşimi, ülkesinde yaşam kalitesinin düştüğünü, savaşın Irak’ın altyapısı perişan ettiğini dile getirdi.

Bağlantısızlar Topluluğu, 1961 yılında, Soğuk Savaş’ta ABD ve SSCB kamplarında yer almayan üçüncü grup ülkeleri temsil etmek için kurulmuştu.

PUTİN'DEN ZİRVEYE MESAJ

Zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bir mesaj gönderdi.

Fidel Castro
Fidel Castro sağlık sorunları nedeniyle zirveye katılamadı.
Putin, mesajında, ''Bağlantısızlar Hareketinin uluslararası ilişkilerde modern bir mimarinin kilit unsurlarından biri olduğunu'' ifade etti.

Putin, Bağlantısızlar ile Rusya arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini de talep etti ve ''Rusya Federasyonu ile Bağlantısızlar, dünyanın kaderi hakkında ortak sorumluluğu paylaşmaktadır'' ifadesini kullandı.

Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud da ülkesinin, İsrail ordusunun yenilmezlik efsanesini yıktığını söyledi.

Lahud ''Dünyanın en güçlü ordularından biriyle 34 gün karşı karşıya kalmaya muktedir olduk'' dedi.

 

Kaynak: NTV ve BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48