banner39

118XX hatlarda tarifeye dikkat

Bursa Tüketiciler Derneği, Bilinmeyen numaralarla ilgili hizmet verilen farklı tarifeye karşı uyardı.

Arşiv 23.03.2010, 22:22 23.03.2010, 22:22
118XX hatlarda tarifeye dikkat


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Bilinmeyen numaralarla ilgili hizmet veren her firma, ücretlendirmesini ayrı tarifeler üzerinden yapılıyor. Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz yaptığı açıklamada ayrı tarifelendirmenin tüketicilerin kafalarını karıştırdığını bildirdi.
Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “118XX”li hatlarda farklı ücret tarifelerinin uygulandığına dikkati çekerek, “Bilinmeyen numaralarla ilgili hizmet veren her firma, ücretlendirmesini ayrı tarifeler üzerinden yapmaktadır” dedi.

Yılmaz, yazılı açıklamasında, son günlerde, televizyon kanallarının reklâm kuşaklarında, tanıtımı yapılan çağrı merkezi firmaları arasında ciddi bir rekabet yaşandığını belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti: “Bilinmeyen numaralarla ilgili hizmet veren her firma, ücretlendirmesini ayrı tarifeler üzerinden yapmaktadır. 118XX li hatlar üzerinden yaşanan bu rekabet, bir taraftan tüketicide kafa karışıklığına yol açarken, diğer taraftan hizmet aldığında tüm 118XX li hatlara aynı ücreti ödeyeceğini sanmaktadır. Oysa her firmanın zaman ve ücretlendirme periyotları birbirinden farklıdır. Hatta cepten 118XX’li hatları armanın ücreti farklı, sabit telefondan aramanın fiyatı farklıdır. Firmanın kendi hattından 118XX'i aramanın ücreti farklı, başka firmaların hatlarından aramanın ücreti farklıdır. Tanıtımlar yeni yapıldığı için tüketici bu durumu yeterince bilmemektedir.”

Televizyon kanallarında tanıtımı yapılan 118XX'li hatların ücretlerini belirlerken vergiler dahil ve ana vaadin istisnası şeklindeki ifadelerin okunabilir büyüklükte verilmesinin yasal bir zorunluluk olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti: “Ocak ayında buna aykırı reklam veren bir 118XX'li hattın reklamı, Tüketici Yasasının 16. ve 17. maddesiyle Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe aykırı bulunmuş ve ilgili firma, Reklam Kurulu tarafından 68 bin 678 TL idari para cezasına çarptırılmış ve reklamı durdurulmuştur.

Bu konudaki reklâmların genellikle eski bir bilinen 118XX'li hattın yeni numarası diye bir algılama yaratması, tüketici için yanıltıcı bir durum yaratmaktadır. Firmaların bundan şiddetle kaçınmaları gerekir.” Yılmaz, bir tüketicinin, tanıtımı yapılan “118XX”li hattan, sadece öğrendiği bir telefon numarasına karşılık ödediği ücretin 3,34 lira olduğunu belirterek, “Bu nedenle tüketicilerimizin bilmediği hatları kullanırken dikkatli olmaları ve hakkında bilgi sahibi olmadığı ve ücret tarifesini bilmediği hatlardan hizmet almak için acele etmemelerini tavsiye ediyorum. 118XX'li hatlardan söz etmişken 3 rakamlı telefonların da ücrete tabi olduklarını bir kez daha hatırlatıyorum” dedi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?