banner15

12 Eylül idamlarının son mektubu da bulundu

12 Eylül'de idam edilenlere ait son mektup Üçüncü Yol davasından Erdoğan Yazgan'ınmış.

12 Eylül idamlarının son mektubu da bulundu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devrimci 78'liler Federasyonu'nun girişimi ile 12 Eylül döneminde idam edilen Erdoğan Yazgan'ın da ailesine yazdığı son mektup bulundu.

Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri mahkemesinde "Üçüncü Yol" örgütü davasında yargılanıp idam edilen dört kişiden biri olan Erdoğan Yazgan'ın mektubuna da ulaşıldı.

Gazeteport'un haberine göre, Yazgan'ın idam edilmeden önce yazdığı mektup bugün ailesine teslim edilecek.

''YAŞAM İDEAL İLE BİRLEŞMELİ''

Yazgan son mektubuna ''Sevgili Anneciğim ve Babacığım'' diye başlayarak şunları yazdı:

''Bence yaşam bir idealle birleşince güzelleşir. Benim idealim halkımın mutluluğu, yurdumun bağımsızlığıdır. Bu idealin gerçekleşmesi için canımı ortaya koyarak mücadele ettim. Bencil duygulardan kendimi arındırmaya çalıştım, başarılı olduğuma da inanıyorum. İki, üç senedir sizlerden ayrı yaşadığımı, sizlere pek yardımım olmadığını düşünüp kızabilirsiniz. Ama ben sizi, yoksul fakat onurlu halkım kabul edip, benim canım halkım için feda olsun dedim. Ömür boyunca siz ve sizin gibilere layık olmaya çalıştım. Bunun kavgasını verdim. Üzülmüyorum; çünkü ne yaptığımın bilincindeyim. Mutlu, güzel, acısız günler diler, ellerinizden öper, hepinizi kucaklarım. ''

DÖRDÜ DE İDAM EDİLDİ

Erdoğan Yazgan, 29 Ocak 1983'te İzmit Kapalı Cezaevi'nde Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur ve Ramazan Yukarıgöz'le birlikte idam edilmişti. Devrimci 78'liler Federasyonu daha önce diğer üç ismin mektuplarını da Genelkurmay arşivlerinden teslim alarak, ailelerine vermişti.

Yazgan, 1981 yılında Adapazarı'nın Akyazı ilçesinde 5 arkadaşı ile birlikte bir kuyumcu soygununa karışmış, polisle çıkan çatışmada iki arkadaşı ölmüştü. Yazgan ve üç arkadaşı ise olay sonrası saklandıkları bir köyde yakalanmıştı. Yazgan ile birlikte daha önce mektupları ailelerine teslim edilen Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan ve Mehmet Kanbur da aynı gün idam edilmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 18:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35