banner39

12 Mart hakiminin cenazesinde güvenlik çemberi

Elverdi,Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'a idam cezası veren mahkemenin başkanıydı, cenazede zırhlı çantalar dikkat çekti

Arşiv 20.04.2010, 16:04 20.04.2010, 16:06
12 Mart hakiminin cenazesinde güvenlik çemberi


Ankara'daki evinde yediği yemeğin nefes borusuna kaçması sonucu hayatını kaybeden 86 yaşındaki Emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.

12 Mart Muhtırası döneminde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarına karar veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi için Kocatepe Camii'nde askeri tören düzenlendi. Törene 2 tümgeneral, 10'a yakın tuğgeneral, askeri erkan, ailesi ve yakınları katıldı. Ayrıca törene Genelkurmay ve kuvvet komutanlıkları tarafından da çelenk gönderildi. Top arabasına konulan Ali Elverdi'nin cenazesi tören ardından öğle namazından sonra kılınan cenaze namazı ardından Elverdi, Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bu arada Ankara polisi olası tepkilere karşı geniş güvenlik önlemi aldı. Kocatepe Camii'e çıkan birçok yol güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Tören alanında ise güvenlik ekiplerinin zırhlı çantalar ve çelik yelekler taşıması dikat çekti.

Emekli askeri hakim Tuğgeneral Ali Elverdi, 68 kuşağının sembol isimleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan’ın idam kararlarını vermişti. 86 yaşında yaşamını yitiren Elverdi, yıllardan bu yana tartışılan idamlarda, ‘Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı' sıfatıyla imzası olan isimdi. ‘3 fidan’ diye anılan Gezmiş, Aslan ve İnan için 9 Ekim 1971’de alınan karar, 6 Mayıs 1972'de infaz edilmiş, emekli Tuğgeneral Elverdi de idamları izlemişti.

Kaynak: Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?