12 Müslüman Kardeşler adayı Şura Meclisi için yarışacak

Mısır İhvanı, seçimlere girmek için başvuran adaylarının çoğunun hükümet tarafından onayladığını söyledi.

12 Müslüman Kardeşler adayı Şura Meclisi için yarışacak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'ın en büyük muhalefet grubu Müslüman Kardeşler, parlamentonun üst meclisi olan Şura Meclisi için gösterdikleri 14 adaydan 12'sinin hükümet tarafından onaylandığını, seçimlerde yarışacaklarını açıkladı.

Şura Meclisi için yapılacak seçimlerde İhvan'ın alacağı oyun, daha sonra yapılacak genel meclis seçimleri için bir gösterge olması bekleniyor.

El-Ahram Stratejik ve Politik Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Nebil Abdülfettah, Reuters'a yaptığı açıklamada, "iktidardaki Ulusal Demokrat Parti ve güvenlik güçleri İhvan'ın oy kazanmasını önlemek için çalışacaktır" derken, Mısırlı yetkililer oylamanın "özgür ve adil" olacağını iddia ediyor.

Mısır'daki seçim komisyonu Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in iktidar partisi ve muhalefet gruplarından 490 adayın, 264 üyeli konseyin 88 sandalyesi için 1 Haziran'da yapılacak seçimlere katılmasını onayladı.

Toplam 575 adayın seçimler için aday olduğu, bazılarının zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış olduğu gibi gerekçelerle başvurusunun reddedildiği belirtildi.
Müslüman Kardeşler'le bağlantılı siyasiler Mısır meclisindeki en büyük muhalefet grubunu oluşturuyor.

Mısır İhvanı, meclisteki oylama öncesi yasa tasarılarını değerlendiren Şura Meclisi'nde şimdiye kadar hiç sandalye kazanamadı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 15:33
banner53
YORUM EKLE

banner39