banner15

13 CIA ajanı hakkında tutuklama emri

Almanya, Halid el-Masri adlı Lübnan kökenli Alman vatandaşının kaçırılmasıyla ilgili olarak 13 CIA ajanı hakkında tutuklama emri çıkardı.

13 CIA ajanı hakkında tutuklama emri

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Lübnan asıllı Alman vatandaşı Halid el-Masri’nin Amerikan gizli servisi CIA elemalarınca kaçırılmasına ilişkin Münih savcılığı 13 CIA çalışanı hakkında tutuklama kararı çıkarttı. CIA çalışanlarına, kişinin özgürlüğünü yok etmekten ve vücuda zarar vermekten dolayı suçlamada bulunuluyor. Savcılığın Çarşamba günü bildirdiğine göre, suçlular Masri’yi Afganistan’a kaçırmaktan sanık durumuna düştüler.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Christian Schmidt- Sommerfeld : ‘Eldeki bilgiler ışığında haklarında tutuklama emri çıkartılan kişilerin başka kimliğe bürünmüş CIA ajanları olduğunun anlaşıldığını’ söyledi. İspanyol makamlarından talep edilen hukuki yardım başvurusu sonucu, ilk olarak 2006 yılında gerçek kişiler hakkında soruşturma başlatılabildi ve kaçırılma olayının aydınlatılması yolunda mesafe alındı.

 

Aranan Kişiler Amerika’da Oturuyor Olmalılar

 

İlk deliller Masri’nin avukatından geldi. Avukat, 2005 Aralık ayında savcılığa bir isim listesi verdi. Buna göre bir İspanyol gazeteci, Guardia Civil’deki haberden ve Masri’yi Makedonya’dan Afganistan’a uçuran uçağın müettebatının ifadelerinden yola çıkarak sonuca ulaştı. Bundan başka sözkonusu kişilerle ilgili bilgilerin Milan savcılığı ve Avrupa Konseyi muhabiri Dick Marty’den geldiği bildirildi.

 


Halid el Masri

 

Savcılık; ‘bundan sonraki incelemelerin yalnızca sanıkların gerçek adları üzerinden yürütüleceğini’ bildirdi. NDR’nin bildirdiğine göre adı geçen suçluların çoğu Kuzey Karolina’da oturuyor.

 

Tutuklama Mümkün Grünmüyor

 

Herşeye rağmen şüphelilerin tutuklanmaları zor görünüyor. Almanya’da çıkartılan bir tutuklama emrinin ABD’de geçerliliği bulunmadığı gibi, Alman makamlarının Amerikan yargıçlarından, soruşturma için yaptıkları yardım talepleri de bugüne kadar geri çevrildi.

 

Masri, 31 Aralık 2003’te Makendonya’nın Skopje şehrinde yaşarken tutuklanmış ve sonrasında Afganistan’a kaçırılmıştı. 2004 yılı Mayıs ayı sonunda Masri Almanya’ya geri getirildi. Şimdi bir araştırma komisyonu; Alman makamlarının, örneğin Alman hükümeti,  kaçırılma hadisesinden ne zaman haberdar olduklarını araştırıyor. Ayrıca komisyo, kaçırılma hadisesiyle ilgili Alman makamlarının olay öncesinde bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin cevabını arıyor.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35