banner39

130 bin sözleşmeliye müjdeli haber

Kadınlar dört ay doğum izni alabilecek, askere giden erkekler ise işe geri dönebilecek.

Arşiv 08.04.2009, 09:15 08.04.2009, 12:24
130 bin sözleşmeliye müjdeli haber

Türkiye'de yaklaşık 130 bin kişi kamuda sözleşmeli personel olarak çalışıyor. Bu personelin hakları devlet memuru statüsündeki çalışanlardan oldukça gerideydi. Kadın sözleşmelilere doğum esnasında 30 günden fazla izin verilmiyordu. Askere giden sözleşmelilerin ise anlaşması feshediliyordu. Artık kadınlar 16 hafta doğum izni alabilecek, asker olanlar ise askerlik bittiğinde işe geri dönebilecek.

YENİ HAKLAR KAZANDILAR

Türkiye'de yaklaşık 2 milyona yakın kamu çalışanı bulunuyor. Bu çalışanların 1 milyon 818 bini memur statüsünde, 129 bin 300 kişisi de sözleşmeli personel olarak görev yapıyor. Bu iki farklı kategoride çalışanların hakları bugüne kadar aynı değildi. Ancak Bakanlar Kurulu kararıyla 4/B'li olarak tarif edilen sözleşmeli personelin çalışma şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun dördüncü maddesinin B bendinde tarif edilen sözleşmeli personelin haklarına ekstra yeni haklar katıldı.

1 YIL SONRA DÖNEBİLİRLER

Yapılan yeni düzenleme ile sözleşmeli kadın çalışanlar artık doğum yaptıklarında işlerinden olmayacaklar, sözleşmeliler iller arasında yer değiştirebilecek ve askerden döndüklerinde eski kadrolarında göreve başlayabilecek.

Kadın sözleşmelilerin doğumdan önce ve sonra alabilecekleri ücretli izin süreleri 8'er haftaya çıkarılırken, doğumdan 8 hafta sonra da işe başlamayıp 1 yılı para almadan boş geçirme hakkı da getirildi. Kadın sözleşmeliler 1 yıl içinde gelip müracaat ederlerse aynı kadrolarına dönebilecekler. Bu hak daha önce yoktu ve sözleşmeliler istifa etmiş sayılıyorlardı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?