banner39

14 Şubat... Nasrallah, Refik El-Hariri'yi anıyor

Lübnan Es-Sefir gazetesinin bugünkü sayısında da, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın Refik El-Hariri’yle ilgili yazdığı makaleye yer veriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
14 Şubat... Nasrallah, Refik El-Hariri'yi anıyor

14 Şubat 2007 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Lübnan’da bombalarla mesaj verme alışkanlığı devam ediyor

 

Dün Lübnan’da Hıristiyanların yoğun olarak yaşadığı bir bölgede iki minibüste meydana gelen patlamalar, bugünkü Arap gazetelerinin en önemli haberlerinden birini oluşturuyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşet haberinde, Refik El-Hariri cinayetinden beri Lübnanlılar’ın alıştığı bombalarla mesaj verme üslubunun devamında, Hıristiyanların çoğunluk olduğu bölgede iki yolcu minibüsünün hedef alındığı bildiriliyor.

 

Haberde, minibüslere yerleştirilen bombaların 10 dakika arayla patlamasıyla 3 kişinin öldüğü ve 23 kişinin yaralandığı kaydediliyor.

 

Yolcu minibüslerinde meydana gelen patlamanın 1994’ten beri sıradan insanları hedef alan ilk olay olduğuna dikkat çekilen haberde, Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’nın Refik El-Hariri cinayetini işleyenlerin bu saldırının da arkasında olduğunu söylediği yazıyor.

 

Gazete ayrıca, iktidar çoğunluğunu oluşturan partilerin saldırıdan sonra yayınladıkları bildiride Suriye’yi suçladıklarını ve Suriye’nin Lübnan’ı Irak’a dönüştürmek istediğini öne sürdüklerini belirtiyor.

 

 

14 Şubat.. Hasan Nasrallah Refik El-Hariri’yi anıyor

 

Bugün Lübnan eski başbakanlarından Refik El-Hariri’nin öldürülüşünün ikinci yıldönümü.. Lübnan gazetelerinde dünkü saldırı haberlerinin yanında Refik El-Hariri’nin ölüm yıldönümüyle ilgili haberlere geniş yer veriliyor.

 

El-Müstakbel gazetesi “Şehit Başkan’a vefâ teröre meydan okuyor” başlığıyla manşetten verdiği haberde, yaşama daha çok sarılarak teröre cevap vermeye alışan Lübnanlıların bugün özlemini duydukları Refik El-Hariri’nin ikinci ölüm yıldönümü törenlerine davetli oldukları bildiriliyor.

 

Haberde, dünkü saldırıların Refik El-Hariri’nin kabri başında yapılacak törenlere halkın katılımın engelleyemeyeceği ve Lübnanlıların bugün başkentin ortasında düzenlenecek törenlere katılarak teröre en iyi cevabı verecekleri yazıyor.

 

Lübnan Es-Sefir gazetesinin bugünkü sayısında da, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın Refik El-Hariri’yle ilgili yazdığı makaleye yer veriliyor.

 

“Onunla ittifak yapan da, ona muhalefet eden de.. Hepimiz onu kaybettik” başlığını taşıyan makalesinde Nasrallah, “Lübnan’ı neredeyse parçalara ayıracak derecede şiddetle sarsan depremin üzerinden iki yıl geçti. Bu tehlikeli olayın etkileri arka arkaya gelen olaylarla hâlâ devam ediyor. Bu, şehit başkan Refik El-Hariri’nin (Allah rahmet eylesin) büyüklüğüne ve önemine başlı başına bir delildir” diyor.

 

Nasrallah, ölümünden önceki bir yılda Refik El-Hariri ile sürekli görüşme imkanı bulduğunu ve gözlerden uzak ve saatlerce süren bu haftalık görüşmelerin, aralarındaki derin anlaşmazlığa rağmen siyasi diyalogdan iki dost ve samimi arkadaş görüşmesine dönüştüğünü yazıyor.

 

Nasrallah, yazısını şöyle sürdürüyor:

 

“Evet, onu hepimiz kaybettik. Çünkü Lübnan’ın o günlerden itibaren görmeye başladığı siyasi bölünme döneminde, sadece o çatışan iki taraf arasında ve Lübnan ile Suriye arasında köprü olabilecek güce sahipti.”

 

Hizbullah lideri, yazısında Refik El-Hariri’ye seslenerek şöyle diyor:

 

“Şehit edildiğin günde senin her vicdanda, her kalpte ve akılda var olduğunu vurguluyoruz. Geçen yıl ve bu yıl Şehitler Meydanı’nda diğer insdanlarla birlikte kutlamalara katılamadığımız için senden özür diliyoruz. Tek suçumuz, delilsiz itham edilmeyi reddetmek olmuştur.”

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?