banner39

148 milyon litre ham petrol denize sızmış

Meksika Körfezi'nde, şimdiye kadar 148 milyon litre ham petrol denize sızdığı belirtildi.

Arşiv 28.05.2010, 00:46 28.05.2010, 08:10
148 milyon litre ham petrol denize sızmış


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Meksika Körfezi'nde çevre felaketine yola açan petrol sızıntısının kısmen durdurulabildiği, zaferin ilan edilebilmesi için henüz erken olduğu açıklandı.

ABD Sahil Güvenlik yetkililerinden Binbaşı Tony Russel, sızıntıyı durdurma çalışmalarını takip eden Sahil Muhafaza Amirali Tahd Allen'e atfen verilen "başarıya ulaşıldığı" haberlerinin yanlış olduğunu söyledi.

Russel, Amiral Allen'ın açıklamasının, "petrol ve gaz sızıntısının kısmen durdurulduğu" ve "uygulanan yöntemin başarılı olup olmadığının henüz söylenemeyeceği" şeklinde olduğunu ifade etti.

BP Sözcüsü Tom Mueller de, sızıntının tıkanması için dün başlatılan çalışmaların "henüz devam ettiğini" belirtti. Mueller, başarılı olunup olunamadığı yolunda kesin bir ifade kullanmanın, bugün ilerleyen saatlerde mümkün olabileceğini kaydetti.

Obama'dan kıyıda petrol arama yasağı

Bu arada, ABD başkanı Barack Obama, Meksika Körfezi'nde devam eden petrol sızıntısı krizi ile ilgili olarak yeni ve sert önlemler açıkladı.

Körfez bölgesinde yer alan 33 ayrı petrol platformunun deneme amaçlı sondaj çalışmaları durduruldu.

Meksika Körfezi'nde derin sularda keşif amaçlı sondaj faaliyetlerinde bulunulması da altı aylığına yasaklandı.

Başkan Obama ayrıca kıyılardaki petrol arama çalışmalarını izlemekle görevli devlet kuruluşunun başkanı Elizabeth Birnbaum'u da görevden aldı.

Obama, bundan böyle keşif izinlerini veren yetkililerin aynı zamanda emniyetin sağlanmasından da sorumlu olmayacaklarını açıkladı.

Amerikan başkanı, vaziyetin kendisini üzdüğünü ve öfkelendirdiğini, ancak durumun düzeltilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

Öte yandan bu felaketin, ABD'nin daha önce karşılaştığı en büyük petrol felaketi olarak bilinen Exxon Valdez felaketinden de büyük olduğunun anlaşıldığı bildirildi.
Bu nedenle son sızıntı, ABD'nin, tarihinde karşılaştığı en büyük çevre felaketi ünvanına sahip oldu. Son olayda, 42 milyon litre petrolün denize yayıldığı Exxon Valdez felaketinden daha fazla petrolün denize yayıldığı anlaşıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu Başkanı Dr. Marcia McNutt, kesin olmayan rakamlara göre Meksika Körfezi'nde felaketin başladığı 20 nisandan bu yana denize yayılan petrol miktarının, 64 milyon ila 148 milyon litre arasında olduğunun tahmin edildiğini belirtti. Bu da, felaketin boyutunun, Exxon felaketinin üç katına ulaşabileceği anlamına geliyor. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?