banner39

15. Asya Olimpiyatları başladı

Ahmedinejad ve Beşşar Esad Katar'da başlayan 15. Asya Olimpiyatları'nın açılışına katıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
15. Asya Olimpiyatları başladı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Katar’ın evsahipliği yapacağı 15. Asya Olimpiyatları bugün başladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Filistin Başbakanı İsmail Heniye olimpiyatların resmi açılışı için Katar'ın başkenti Doha'ya gitti. Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sani tarafından açılışı yapılan Doha 2006 ‘nın açılış törenlerine yerli ve yabancı bir çok önemli şahsiyet katıldı. Doha'daki Halife Stadyumundan yapılan olimpiyatlara 45 ülkeden 13 bin sporcu katılıyor.

Törenlerin sonunda 55 günlük turunu tamamlayarak Doha’ya ulaşan olimpiyat meşalesi ile stattaki olimpiyat ateşi yakılacak ve olimpiyat ateşi oyunların bitiş tarihi olan 15 Aralık’a kadar yanacak. Bu arada, Katar’ın 15. Asya Olimpiyatları için şimdiye kadar 2.8 milyar dolar harcadığı bildirildi.

 

Bir gün sürecek Duha ziyareti sırasında Ahmedinejad burada yaşayan İranlılarla görüşecek. Ahmedinejad muhabirlere yaptığı açıklamasında, Katar emiri Casim bin Ahmed Al-i Sani ile de görüşeceğini ve iki ülke ilişkileri, bölgesel gelişmeler konularında görüş alış-verişinde bulunacağını belirtti. Ahmedinejad Katar emirinin Tahran ziyaretine karşılık gerçekleşen Duha ziyaretinde daha önceden yapılan anlaşmalaırn hayata geçirilmesi konularının da takip edileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?