banner15

15 aylık bebek 13 yıl sonra yaşlanmış olacak

Şu an 15 aylık olan çocuk, 13 yıl sonra 91 yaşındaymış gibi ölecek.

15 aylık bebek 13 yıl sonra yaşlanmış olacak

Amerika'da 15 ay önce doğan bir bebek milyonda bir görülen yaşlılık hastalığına tutuldu. Bir yılda yaklaşık 7 yıl kadar yaşalanan çocuk tahminen 13 yıl sonra 91 yaşına gelmiş bir yaşlı olarak ölecek.

ABD'nin Lexington kentinde yaşayan Pickard çifti, 6 Ocak 2007'de uzun süredir hayalini kurdukları bebeklerine kavuştu. Zach adını verdikleri bebek, dört hafta erken doğmasına rağmen 2.7 kilogram ağırlığı ve 48 santimetre boyuyla normal sayılabilecek ölçülerdeydi. Ancak doğumdan birkaç ay sonra anne Tina oğlunun vücudunda tuhaf lekeler görmeye başladı. Doktorlar bu lekelerin sırrını uzun süre çözemedi.

TEDAVİSİ ŞİMDİLİK YOK

Aralıkta Cincinati Üniversitesi'nde yapılan testler sonucunda Zach'ın dünyada 8 milyon çocuktan birinde gözüken progeria hastalığına yakalandığı ortaya çıktı. Halk arasında erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen progeria'da vücut normalden yaklaşık 7 kat daha hızlı yaşlanıyor. Bu nedenle hastalığa yakalanan çocuklar ortalama 13 yaşına kadar yaşayabiliyor. Pickard çifti, bilinen bir tedavisi olmasa da Zach'ın kurtulacağı umudunu kaybetmiyor. Tek hayalinin oğlunun okula başlayacağı günü görmek olduğunu söyleyen anne Tina, "Bir yandan onu mutlu etmeye çalışırken, bir yandan da onun ve sizin aslında ne kadar büyük bir savaş verdiğinizi düşünüyorsunuz. Umarım Zach'ın bu hastalığa yakalananlara umut verecek bir hikayesi olur" diyor. Haftada iki kez sıcak havuzda terapiye giren Zach bir yandan da 28 çocuk üzerinde uygulanan protein tedavisinin denemelerine katılıyor. Tedavi Başarılı olursa Zach gibi çocuklar için umut doğacak.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 21:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35