banner39

15 eski bakandan Sudan'a mektup

İsmail Cem ve 14 eski Dışişleri Bakanı, FT gazetesindeki makalelerinde Sudan Devlet Başkanına, uluslararası güce izin vermesi konusunda uyarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
15 eski bakandan Sudan'a mektup

İsmail Cem başta olmak üzere toplam 15 eski Dışişleri Bakanı, Financial Times gazetesinde Sudan için yayınlanan ortak bir metin kaleme aldı. Metinde Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir, ülkesindeki güvenliği sağlanması konusunda uyarıldı.

Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir’in, etkili bir uluslararası gücün ülkeye yerleşmesine izin vermesi gerektiği belirtilen makalede, Sudan’da barışın sağlanması için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiği vurgulandı. Makalede, Hartum üzerindeki baskıyı arttırmanın zamanı geldiği belirtildi.

Darfur’da hayatları kurtarmak için en emin yolun, ateşkesin tam olarak uygulandığından emin olmak olduğu belirtilen makalede, mültecilerin ve yerinden edilenlerin, evlerine dönmesi gerektiği ifade edildi.

Yaptırım Çağrısı

Bölgede Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından ortak bir gücün konuşlanması yönünde gelen teklifi desteklediklerini belirten 15 eski Dışişleri bakanı, Hartum’un, bu “Hibrid barış gücünü” desteklememesi halinde birtakım yaptırımlarla karşı karşıya bırakılması gerektiğini vurguladı.

Makalede bu yaptırımlar, “şiddetten sorumlu askeri ve sivil liderleri hedef alan seyahat yasağı mal varlığının dondurulması gibi müeyyideler, Sudan’ın petrol gelirleri dikkate alındığında ülkenin petrol endüstrisine yönelik ekipman satışı yasağı, İktidarda çoğunluğu oluşturan parti ve aynı şekilde milislerin offshore hesaplarındaki mal varlıklarının kapatılması” şeklinde sıralandı.

Suçlar tespit edilsin

Eski Dışişleri bakanları ayrıca, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Darfur’da insanlığa karşı suç işleyen isimleri araştırması gerektiğini belirtti.

Bu tür yaptırımların Sudan’ın politikalarını ve Beşir’in düşüncelerini değiştireceğine inandıklarını kaydeden 15 eski bakan, ancak bu müeyyidelerin sadece İngiltere ve ABD tarafından değil aynı zamanda bütün Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından da uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

Makalede son olarak, “Sudan’ın kendi halkını koruma sorumluğu, dünyanın da bunun gerçekleştiğinden emin olma sorumluluğu vardır” denildi.

Makale Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in yanı sıra ABD’nin Eski Dışişleri Bakanı Madaleine Albright, Kanada’nın Eski Dışişleri Bakanı Llyoyd Axworthy, Belçika’nın Eski Dışişleri Bakanı Erik Derycke, İtalya’nın Eski Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Avusturalya’nın Eski Dışişleri Bakanı Gareth Ivans, Almanya’nın Eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Polonya’nın Eski Dışişleri Bakanı Bronislaw Geremek, Meksika’nın Eski Dışişleri Bakanı Rosario Gren, Danimarka’nın Eski Dışişleri Bakanı Niels Helveg Petersen, Tayland’ın Eski Dışişleri Bakanı Surin Pitsuwan, Fransa’nın Eski Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, İspanya’nın Eski Dışişleri Bakanı Ana Palacio, Lüksemburg’un Eski Dışişleri Bakanı Lydie Polfer ve Hollanda’nın Eski Dışişleri Bakanı Jozias van Aartsen tarafından imzalandı.

Anka

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?