banner15

1.5 Milyon Hacı Arafat Yolunda

Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan 1.5 Milyon hacı adayı, Arafat'a çıkmak için bugün Mekke'den ayrılıyor. Mekke'de çöken otelin enkazı altında kalarak hayatını kaybeden 2 Türk hemşirenin cenazeleri de toprağa verildi.

1.5 Milyon Hacı Arafat Yolunda

Mekke'de konaklayan hacı adayları, bugün Harem-i Şerif'te sabah namazını kıldıktan sonra, otobüslerle Arafat'a hareket etti. Arife gününü Arafat'ta geçirecek olan hacı adayları, sabah ve öğle namazlarını burada kılacak. Arafat'ta vakfeye duracak olan hacı adayları, güneş battıktan sonra Müzdelife'ye geçecek, akşam ve yatsı namazlarını burada birlikte kılacak.  Müzdelife'de şeytan taşlamak için toplanacak olan hacı adayları, sabah namazını kılıp güneş doğmadan Müzdelife'den Mina'ya geçecek.  Mina'da çadırlara yerleşecek olan hacı adayları, kurban kesip şeytan taşladıktan sonra ihramdan çıkacak. 
Hacı adayları, daha sonra, Harem-i Şerif'i tavaf edecek. Bu tavafla haccın ikinci farzını da yerine getirecek olan hacı adayları, hacı olacak. Türk hacı adayları, Arafat'a, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın temin ettiği otobüslerle kendileri için özel olarak tahsis edilmiş yolu kullanarak ulaşacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da Arafat'ta Türk hacı adaylarıyla birlikte olacak. 
 
Hemşireler toprağa verildi 
     
Hemşire Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş, Kabe'de kılınan cenaze namazının ardından Şari Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine, Mekke'de bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ile hemşirelerin mesai arkadaşları katıldılar. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, yaptığı açıklamada, acılarının büyük olduğunu ve hemşirelerin görev şehidi olduklarını belirtti. Bardakoğlu, "İki hemşiremizin ailelerini en yakın umre döneminde Mekke'ye getireceğiz ve burada misafir edeceğiz. Onların mezarlarını görmelerini ve ziyaret etmelerini sağlayacağız" dedi.  
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48