15 saat süren pazarlıktan sonra 3 uçak geldi

İsrail'in Gazze'ye yardım götürürken düzenlediği saldırdan sonra gözaltına alınan gönüllüleri taşıyan uçaklar İstanbul'da.

15 saat süren pazarlıktan sonra 3 uçak geldi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze yardım filosu yolcularını tasıyan Türk Havayolları'nın 3 Airbus uçağı, Ben Gurion Havalimanı'ndan kalkış yaptı.

Uçaklar, son verilere göre 360'dan fazlası Türk, diğerleri çeşitli ülkelere mensup 490 yolcuyu taşıyor. Yaralıları ve 9 cenazeyi taşıyan 3 ambulans uçağı daha önce havalanmıştı.

Gazze'ye yardım filosuna 31 Ocak sabahı düzenlenen askeri operasyonun ardından, Türkiye'den gelen yoğun baskılar sonucu, hiçbiri herhangi bir sorguya uğramaksızın İsrail'i terketmeleri sağlanan yolcuların tahliyesi 15 saati aşkın bir süre aldı.

Yolcuların çoğunun havalimanında beklemesi ve bazılarının da Ben Gurion'a otobüslerle taşınması sırasında, İsrail'in gemilere düzenlediği askeri operasyonda saldırıya uğrayan ve yaralanan İsrail askerleri adına, İsrail Adalet Yüksek Mahkemesi'ne de, suçluların İsrail yasalarına göre yargılanmadan bırakılmamaları yolunda bir başvuru yapıldı.

Başvuruda bulunanların, "kendilerine saldırıda bulunan 7 kişinin bırakılmamasını talep ettikleri" belirtildi.

Ancak Yüksek Mahkeme, bu başvuruyu kısa süre içinde reddederek, aktivistlerin serbest bırakılması kararını verdi. Kamu savcısı Moşe Lador, yabancı pasaportlu gemi yolcularından hiçbirin gözaltına alınmadığını da belirtti. Ancak Lador, İsrailli ve Filistinliler'le ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Mahkemenin kararıyla aynı saatlerde, İsrail güvenlik kabinesinin toplantısında da bir kez daha gemi eylemcilerinin gönderilmesi kararının benimsendiği bildirildi.

YARALI 20 KİŞİ ANKARA'DA

İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırısında yaralananlardan 18'i Türkiye'ye getirildi. Yaralıları taşıyan uçaklar Etimesgut Havaalanı'na indi.

Havaalanı'nda gazetecilere açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığa ait ambulans uçakla iki yaralının getirildiğini belirterek, bunlardan birisinin Türk vatandaşı İmdat Avli, diğerinin ise İrlandalı olduğunu kaydetti.

Bakan Akdağ, yaralıların tedavi için Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüleceğini bildirdi.

CASA tipi iki askeri uçağın da biri dokuz, diğeri sekiz yaralıyı alarak 22.45'te Türkiye'ye hareket ettiğini belirten Akdağ, bu uçakların muhtemelen saat 00.30 ve 01.00 saatleri arasında inişinin gerçekleşmesinin beklendiğini kaydetti.

Akdağ, "İki yaralımızı, genel durumları yolculuğu şu anda kaldıramayacağı için İsrail'de bırakmak zorunda kaldı arkadaşlarımız. Onların durumlarını da takip ediyoruz. Yolculuğa elverişli duruma geldikleri ilk anda bu iki yaralımızı da alarak Türkiye'ye getireceğiz" dedi.

Kendisinin iki yaralı ile birlikte Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçeceğini ifade eden Akdağ, gelecek yaralıların da aynı hastanede tedavi altına alınacağını bildirdi.
Akdağ, daha sonra, sağlık ekipleriyle birlikte uçağın kapısı na kadar giderek yaralıları karşıladı.

Açıklamaya göre, askeri ambulans uçakla nakledilen yaralıların kimlikleri şöyle:
"Osman Çalık, Mehmet Yıldırım, İsmail Yeşildağ, Abdülhamit Ateş, Muharrem Güneş, Reveha Gümrükçü, Kenan Akçil, Canip Tunç, Mustafa Beterhan, Ekrem Küçükköse, Fatih Kavaktar, Mustafa Bakırhan, Adem Bakıcı, Muhyettin Yıldırım, Erkan Bayfidan, Suat Coşmaz, Sadettin Furkan, Murat Taşkın."

Sağlık Bakanlığı uçak ambulansı ile getirilen yaralıların ise İmdat Avli ile İrlanda vatandaşı Almahti Alharati olduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 07:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah özdemir
abdullah özdemir - 11 yıl Önce

türkiyede mossad yada marjinal islamcı guruplar tarafından türkiyeli yahudi vatandaşlara yönelik
ürkütücü eylemler olurşa şaşırmayın.
maksat türkiyenin yükselen itibarını düşürmek ve
anti semitizm aldatmaları ile israilin kaybolan prestijini tekrar kazanabilmesi olacak.

banner39