banner39

15 Şubat bu yıl sakin geçti

Öcalan'ın yakalanış yıldönümünde polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri sayesinde sakin geçti.

Arşiv 15.02.2010, 19:05 15.02.2010, 19:07
15 Şubat bu yıl sakin geçti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Öcalan'ın yakalanışının yıldönümünde sokaklarda ufak çaplı olaylar yaşandı. Polisin bu yıl aldığı yoğun güvenlik tedbirleri sayesinde önceki yıllar gibi olayların çıkmasını engellemiş oldu. 

İstanbul ve Diyarbakır'da hafif çaplı olaylar çıktı. Gösterilerde yine çocuklar öne sürüldü. Şırnak'ın Cizre ilçesinde polisin müdahale ettiği göstericilerden biri havaya ateş açtı. Taksim'deki olaylarda ise bir polis memuru ile bazı vatandaşlar hafif yaralandı. Diyarbakır'da gözaltına alınmak üzere olan bir çocuğu ise annesinin feryatları kurtardı.

TAKSİM'DE GERGİNLİK

Taksim'de toplanan yaklaşık 200 kişilik grup Galatasaray Meydanı'na yürümek istedi. Ancak İstiklal Caddesi'nin girişine barikat kuran polis yürüyüşe izin vermedi. Aralarında BDP Milletvekili Sabahattin Tuncel'in de yer aldığı grup, polisin "açıklama sonrası dağılın" uyarısını dikkate almayarak oturma eylemi yaptı.

Grup yaklaşık yarım saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından gruptan bazı kişiler Tarlabaşı Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçti. Öcalan lehine slogan atan gruba polis gaz bombası ile müdahale etti. Bunun üzerine göstericiler polise taş attı.

Atılan taşlarla bir polis memuru ile bazı vatandaşlar yaralandı. Kolunda kırık oluşan polis ile hafif yaralanan bazı vatandaşlar, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.Olaylar sırasında bazı araçların camları kırıldı. Göstericilere müdahalenin ardından Dolapdere'ye kaçarak gözden kayboldu. Beyoğlu'nda 13 Aralık 2009 tarihinde izinsiz gösteri yapan kişilere silah çekilen Bostan Mahallesi Dilbaz Sokak ve çevresinde de emniyet güçlerince geniş güvenlik önlemi alındığı gözlendi. Bu sokaktaki bir iş yerinin de göstericiler tarafından tahrip edildiği görüldü.

DİYARBAKIR'DA ÇOCUKLARI ÖNE SÜRDÜLER

Bağlar ilçesinde yola barikat kuran ve ateş yakarak polise taş atan 12-13 yaşlarında bir çocuğun annesi, pencereden oğlunun gözaltına alındığını görünce gözyaşları içinde polislerin yanına koştu. Anne polislere, "Kurban olayım bırakın, oğlumu bırakın. Bir daha olursa cezasını ben vereceğim. O benim tek oğlum onu bırakın" diyerek yalvardı. Annesinin kollarının arasına aldığı çocuktan, olaylara karışmama sözü alan polisler serbest bıraktı.

Bağlar ilçesinde toplanan ve aralarında kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk ile bazı ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu gruba hitaben Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız, uluslararası bir komplo ile Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirildiğini savundu ve Kürt sorununun güvenlik sorunu olarak görülmesinin yanlış olduğunu öne sürdü. BDP İL Başkanı Mehmet Ali Aydın'ın da konuşmasının ardından grup yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında gruptan bazı kişiler, polise, taşla saldırdı. Saldırı üzerine polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Grup, ara sokaklara dağıldı. Polisler yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı.

Kaçtıkları ara sokaklarda toplanarak gösteri yapmak isteyen grupları belirlemek amacıyla polis helikopteri de görev yaptı. Fırın ve eczane dışında işyerlerinin büyük bir bölümünün açık olmadığı Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde Diyarbakır'da, polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde polisin müdahele ettiği göstericilerden birinin havaya ateş açtığı bildiriliyor. Doğubayazıt'ta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde toplanan bir grup, basın açıklamasının ardından BDP ilçe binasına yürümek istedi. Yürüyüş sırasında gruptan bazı kişiler, polise, iş yerlerine ve bazı banka şubelerine taşla saldırdı. Saldırı üzerine polis, biber gazı ve tazyikli su ile gruba müdahale etti. Grup, ara sokaklara dağıldı. Turgut Özal Bulvarı'nda toplanan ve aralarında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da bulunduğu grup, BDP İl Başkanlığı binasına doğru izinsiz yürüyüş yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine gruptan bazı kişiler, polise taşla saldırdı. Saldırı üzerine polis, tazyikli su ile gruba müdahale etti.

Daha sonra ara sokaklarda toplanarak, BDP il binasına doğru yürüyen başka bir grup, kepenk kapatmayan bir iş yerinin camlarını kırdıktan sonra BDP il binası önünde bekleyen polislere taşla saldırdı. Polisin müdahalesiyle grup dağıldı. Ara sokaklarda yer yer toplanan küçük gruplara polis müdahale ediyor.

IĞDIR'DA 7 GÖZALTI


Karaca Sokak'taki BDP İl binası önünde toplanan yaklaşık bin partiliye seslenen BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, bugünün Kürtler için kara bir gün olduğunu ileri sürdü. Pervin Buldan'ın konuşmasının ardından kalabalık arasında Abdullah Öcalan'ın posterini açan bir grup çevrede güvenlik önlemi alan polise taş atarak saldırdı. Polis gruba göz yaşartıcı bomba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.
Ara sokaklara kaçan göstericiler buralarda da ateş yakarak eylemlerine bir süre devam etti. Polis, 7 göstericiyi gözaltına aldı.

Kars, Hakkari, Van'da da çeşitli eylemler yapıldı. Ancak polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri olayların çıkışını önledi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?