banner39

17 gündür Gazze'de katliam sürüyor

İsrail 1,5 milyon Filistinli`nin yaşadığı bölgeye 17 gün içinde binlerce ton bomba yağdırdı, ölü sayısı 900`e yaklaştı.

Arşiv 12.01.2009, 14:04 12.01.2009, 17:22
17 gündür Gazze'de katliam sürüyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze`ye İsrail saldırılarının başlamasından bu yana 17 gün geçti. Üçüncü haftasına giren katliamda, son rakamlara göre 890 Filistinli hayatını kaybetti, bunların 290`ı çocuk, 103`ü kadın, 12`si ise yaralılara yardım etmeye çalışan Filistinli doktorlar.

Saldırılarda şu ana kadar 4 bine yakın Filistinli de yaralandı; yaralıların çoğu çocuk, kadın ve yaşlı...

Bağımsız kaynaklar, İsrail uçaklarının, şu ana kadar bomba bırakmak için Gazze üzerinde 480 sorti yaptığını, bu uçakların binlerce ton bomba bıraktığını belirtiyor. Yine Gazze'ye dört koldan giren yüzlerce tank ve bunların attığı tank mermisi, füze ve roket de, Gazzelilerin üzerine yağdırıldı.

Saldırılarda, biri BM tarafından açılmış olmak üzere, onlarca okul vuruldu. Tamamen yıkılan bir çok cami özellikle namaz saatlerinde hedef alındı. Dün öğle namazı sırasında vurulan El- Fadıla ve Ebu Hattab Camileri bunun en son örneği oldu.

Refah yakınlarında bir yetimhane vuruldu, onlarca çocuk yaralandı. Onlarca hükümet binası yerle bir edildi, Gazze İslam Üniversitesi İsrail füzeleriyle yıkıldı. Gazze`de yüzlerce ev oturulamaz hale gelirken, mermi ve şarapnel parçalarından nasibini almayan ev neredeyse kalmadı.

İsrail, Mısır-Gazze sınırındaki tünellere de yüzlerce füze  ve beton delen yerin onlarca metre altına inen bomba fırlattı. İnsan hakları örgütleri, fosfor bombasından uranyum kullanımına kadar her türlü suçun İsrail ordusu tarafından Gazze`de işlendiğini belirledi.

Gazze hastanelerinde zaten kötü olan şartlar tam bir trajedi noktasına ulaştı, Gazzeli doktorlar artık sadece kurtarabilecekleri hastalarla ilgilenmek zorunda olduklarını açıkladı.

Saldırıların başlamasından iki hafta sonra, Mısır sınırda bekleyen gönüllü doktorların Gazze`ye girişine izin verdi. Gönüllü doktorlar ise felaket manzarasıyla karşılaştı.

Zeytuna`da bir eve kapatılan yüzden fazla Filistinli, daha sonra İsrail tankçısının ateşi altında katliama uğradı. Bölgeye dört gün sonra girmesine izin verilen yardım ekipleri ölü anne-babaları yanında bitkin durumdaki Filistinli çocuklar buldu.

Saldırıların başladığı ilk günden bu yana devam eden dünya çapındaki gösterilere katılanların sayısı ise milyonları buldu.


Yorumlar (1)
SÜLEYMAN 14 yıl önce
İsrail masum sivillere karşı kullanımı yasak olan kimyasal silahlarla Gazzede cinayetler işliyor. Çocukların derileri kavruluyor,gözkapakları birbirlerine yapışıp yaraya dönüşüyor.Bu hafta israil konsolosluğu kalabalık topluluklarla kuşatılmalıdır.Slogan,BİR TEK GAZZELİ DAHA ÖLMESİN.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?