banner39

17 yaralıdan 7'si yoğun bakımda

İsrail askerleri tarafından düzenlenen saldırıda yaralananlardan 7'si yoğun bakımda tedavi görüyor.

Arşiv 05.06.2010, 02:57 05.06.2010, 02:57
17 yaralıdan 7'si yoğun bakımda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Metin Doğan, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı sonucunda yaralan 24 kişinin tedavilerinin son durumlarına ilişkin bilgi verdi.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Metin Doğan, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası çerçevesinde Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in saldırması sonucunda yaralanarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçaklarla Ankara'ya getirilerek tedavi altına alınan 24 kişinin sağlık durumlarına ilişkin bilgi verdi. Şu an hastanede son 2 yaralının da gelmesiyle toplam 24 kişinin tedavi gördüğünü bildiren Doğan, ilk gelen gruptan 3 hastanın

tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü, bunlardan 2'sinin durumunun iyi olduğunu ve kısa sürede normal servise çıkarılabileceğini söyledi. Bugün gelen 5 hastadan 4'ünün tedavilerinin de yoğun bakımda sürdüğü bilgisini veren Doğan, bugün beyin ameliyatı gerçekleştirilen hastanın yoğun bakımda olduğunu ve son gelen 2 hastanın şuurlarının açık olmakla birlikte, ciddi yaralanmaları olduğu için uyutulduğunu belirtti. Hastanede toplam 7 hastanın yoğun bakımda olduğunu, bunlardan ikisinin durumlarının nispeten daha

iyi seyrettiğini kaydeden Doğan, serviste yatan 17 hastadan genel durumu iyi olanların bir bölümünün pazartesi taburcu edilmesinin planlandığını, durumu daha sonra iyileşecek olanların da peyderpey taburcu edileceklerini belirtti.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Doğan, beyin ameliyatı geçiren yaralıya ilişkin soru üzerine, yaralının henüz hayati tehlikeyi atlatamadığını, çok başarılı bir ameliyat geçirdiğini, yoğun bakımda takip ve tedavisinin sürdüğünü, yaralıya ilişkin ümitli olduklarını söyledi.

Doğan, daha önce İsrail'de de ameliyat geçiren bu hastanın hastanelerindeki ameliyatı sırasında ateşli silahla yaralandığı kanaatine varıldığını bildirdi. Gelen son 2 hastadan birinin göğüs ve karın bölgesinden ateşli silahla yaralandığını, bu hastanın durumunun diğer hastaya göre daha iyi olduğunu belirten Doğan, hastanın İsrail'de ameliyat geçirdiğini, kendi hastanelerinde de tekrar ameliyata alınacağını söyledi. Diğer hastanın ise karın bölgesinden ateşli silahla yaralandığını kaydeden Doğan, bu hastaların şuurlarının açık olduğunu, ancak yaraları ağır olduğu için uyutulduklarını ifade etti,

"İsrail'deki tıbbi müdahalelerin yerinde yapılıp yapılmadığına" ilişkin bir soru üzerine Doğan, "Doktor her yerde doktordur ve gereğini en iyi şekilde yapmakla mükelleftir. Bizim böyle bir tespitimiz yok, hastalara gerekli şekilde müdahale yapılmış. Ama bize ifade edilen yaralı oldukları dönemde hastaneye ulaşıncaya kadar tıbbi açıdan değil de psikolojik olarak iyi davranılmadığı şeklinde" dedi.

Doğan, bir başka gazetecinin sorusu üzerine, yoğun bakımdaki 7 yaralıdan durumu en ciddi olanın bugün beyin ameliyatı geçiren yaralı olduğunu, onun dışında 2 yaralının daha durumunun ciddi olduğunu belirtti.

 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?