banner39

19 Mayıs törenlerle kutlanıyor

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Ankara'da sabah saat 7'deki top atışıyla başladı.

Arşiv 19.05.2008, 10:10 19.05.2008, 10:10
19 Mayıs törenlerle kutlanıyor

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Ankara'da saat 07.00'deki top atışıyla başladı.

Ankara'da ilk tören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile diğer sivil ve askeri erkanın Anıtkabir'i ziyareti ile başladı. Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Köksal Toptan, dün gece gözündeki rahatsızlık nedeniyle programını iptal eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı vekaleten Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Kuvvet Komutanları, Bakanlar, Milletvekilleri, Yüksek Yargı organlarının başkan ve üyeleri, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Ankara Garnizonu'nda görevli subaylar ile diğer devlet erkanı katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki sivil ve askeri erkan Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu.

19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenecek törende, Samsun ve Selanik'ten getirilen bayrak ve toprak, Cumhurbaşkanı Gül'e sunulacak. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve beraberindeki gençlik temsilcileri de, Cumhurbaşkanı Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından ayrı ayrı kabul edilecek. 

 

İstanbul'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak kutlamalar, İnönü Stadı'ndaki törenle devam edecek.

 

Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk'ün 89 yıl önce Samsun'a çıkışını temsilen Bandırma Vapuru alanında tören düzenlenecek. Samsun'daki törenlere Kültür ve Turizm Bakanı Günay da katılacak.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?