19 Mayıs tüm yurtta kutlandı

Devletin zirvesi Gençlik Bayramı için bugün Ankara'dayken, diğer illerde de kutlamalar devam etti.

19 Mayıs tüm yurtta kutlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kuvvet Komutanları, Bakanlar ve Devlet erkânı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Anıtkabir'e çıktı.

Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine, kırmızı beyaz çiçeklerden oluşan bir çiçek koydu. Devlet erkânı, burada saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklâl Marşı okundu.

19 Mayıs, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle 19 Mayıs Stadyumu'nda da kutlandı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün şeref tribünündeki yerini almasıyla başlayan törene,Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve bazı bakanlar, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, DanıştayBaşkanı Mustafa Birden'in de aralarında bulunduğu devlet erkanı katıldı. Başbuğ ve kuvvet komutanları, törene eşleriyle birlikte katıldı.İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bir konuşma yaptı.

Türk Hava Kurumu paraşütçülerinin gösterilerinin ardından Türk SilahlıKuvvetleri Bando Okulları Orkestrasının çaldığı marşlar eşliğinde geçit töreni yapıldı.

Sahada gösteri yapan öğrencilerin Türk bayrakları açmasıyla tören sona erdi.

İSTANBUL:

Taksim Cumhuriyet Anıtı:
İstanbul'daki etkinlikler Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı.

Törende İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral HasanIğsız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin anıta çelenk koydu. Daha sonra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri anıta çelenk bıraktı.

İnönü Stadyumu:


İnönü Stadyumu'nda da bir tören düzenlendi.

İnönü Stadyumu'ndaki tören, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, tören arabasından halkı selamlaması ile başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer,  19 Mayıs 1919 tarihine dikkat çekti.


Kutlama töreninde, İstanbul'daki okullardan gösteri grupları için 44 okuldan bin 828 öğrenci, tribün fon gösteri grubu için ise 40 okuldan 4 bin 200 öğrenci olmak üzere toplam 6 bin 28 öğrenci görev yaptı.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 06:53
banner53
YORUM EKLE

banner39