banner15

2 ayda en az 6000 kişi öldürüldü

Irak'ta 2 ayda; 100'ü çocuk, 377'si kadın 6 bin 599 sivil saldırılarda öldürüldü.

2 ayda en az 6000 kişi öldürüldü

Birleşmiş Milletler'e bağlı Irak'a Yardım Misyonu ülkede ölüm timleri, direnişçiler ve milislerin işlediği cinayetlerin daha önce görülmedik düzeye ulaştığını açıkladı. Kurumun son insan hakları raporuna göre, Irak'ta sadece Temmuz ayında en az 3590 sivil öldürüldü. Bu rakam, Ağustos ayında da 3009.

Raporda ayrıca, Irak'taki gözaltı merkezlerinde, işkencenin hala çok sık görülen bir sorun olduğu da belirtiliyor. Devlet kurumlarının suçluları adalet önüne çıkarmaktaki yetersizliğine de dikkat çekilip, Iraklılara yeterli koruma sağlanması isteniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da dün Irak'ın iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulunmuştu. Irak iki gündür yine kanlı saldırılara sahne oluyor. Dün akşam ülkenin kuzeyinde Musul kenti yakınlarında düzenlenen iki bombalı saldırıda en az 18 kişi öldü.

Bugün başkent Bağdat'ın güneyinde düzenlenen intihar saldırısında da en az üç kişi yaşamlarını yitirdi. Amerikan ordusu da askerlerinden birinin dün Bağdat yakınlarında yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu öldüğünü duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48