banner39

2 bin 345 Ermeni tutuklandı

İspanyol-Amerikan Savaşı Başladı, 2 bin 345 Ermeni vatandaşı tutuklandı, Gül Cumhurbaşkanı seçildi.

Arşiv 24.04.2010, 11:22 25.04.2010, 09:14
2 bin 345 Ermeni tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tarihte bugün yaşanan önemli olaylardan bazıları şöyle: 

İspanyol-Amerikan Savaşı Başladı 24 Nisan 1915

İspanyanın bir sömürgesi olan Küba 1895’te bağımsızlık mücadelesine girişmeye başladı. İspanya’nın bu isyanı bastırırken uyguladığı şiddet Amerikan kamuoyunda Küba halkının yanında olma duygusuna sebep oldu. Küba’da yaşayan ABD vatandaşlarını korumak amacıyla Amerikan filosuna bağlı bir savaş gemisi Küba’ya gönderildi. Ancak bu geminin belirlenemeyen bir sebeple batması üzerine Amerika ile İspanya ilişkileri gerginleşti. Amerika İspanyanın adadan çekilmesini ve Küba’nın bağımsızlığını tanımasını istedi. Bu durum üzerine İspanya ile Amerika arasında 1898de savaş başladı. 10 Ağustos 1898 tarihinde Amerika ile İspanya arasında yapılan antlaşma ile savaş sona erdi. Bu antlaşmaya göre İspanya Küba üzerindeki tüm haklarından vazgeçti.

Bağlantısızlar Hareketi Sömürgeciliğe Karşı Toplandı 24 Nisan 1955

II. Dünya savaşı sonrasında ortaya çıkan iki kutuplu dünyada taraf olmadıklarını ve taraf olmayacaklarını belirterek kurulan yeni bir siyasal örgütlenmedir.1950’li yıllarda gelişen bu hareket 1955 yılında Bandung’da ilk toplantısın yaptı. Sömürgeciliğe ve ırkçılığa karşı olduklarını belirten kararlar aldılar ve bunu tüm dünyaya ilan ettiler. Başını Hindistan, Yugoslavya ve Mısır’ın çektiği bu yeni anlayış 1961 yılında resmi bir hareket olarak kuruldu.

2345 Ermeni Tutuklandı 24 Nisan 1915

I.Dünya savaşında Osmanlı Devleti’nin savaştığı cephelerden biri de Kafkas Cephesidir. Bu cephede Osmanlı ordularının mağlubiyeti üzerine Rus orduları doğu Anadolu bölgesine girmişlerdir. Doğu Anadolu’nun işgali sırasında bölgede yaşayan Ermeni çeteleri Rus kuvvetleri ile işbirliği yapmış ve birçok isyan çıkarmışlardır. Bu isyanlardan en önemlisi Ermeni çetelerinin Van’da çıkardıkları isyandır. Van şehrinin Ruslar tarafından işgal edilmesinde çok büyük katkıları olmuştur. Bölgede bir Ermeni isyanının ortaya çıkması üzerine ise İttihat ve Terakki Hükümeti ülkedeki Ermeni komitelerini kapatan bir karar almıştır. Bu çerçevede önde gelen 2345 Ermeni önde geleni tutuklanmıştır. Bu yüzden 24 Nisan tarihi Ermeniler tarafından soykırımın başlangıç günü olarak kabul edilmektedir. 24 Nisan ve Ermeni soykırım iddiaları tarihçiler tarafından üzerinde en çok tartışılan konulardan biri olarak hala ağırlığını korumaktadır. Özellikle Ermeni halkının tümden tehcire yani göçe tabi tutulmasının bir suç olduğu, İttihat ve Terakki Hükümetinin bu şekilde bir yöntem izleyerek bölgede yaşayan Ermeni varlığına bir son vermeyi amaçladığı iddiaları bir kısım tarihçiler tarafından savunulmaktadır.

Yavuz Sultan Selim Tahta Çıktı 24 Nisan 1512


Osmanlı padişahı II. Bayezid’in oğlu olan Yavuz Sultan Selim, tahta çıkmadan önce devlet yönetiminde tecrübe kazanmak amacıyla Trabzon valiliği yapmıştır.Babası II.Bayezid ile taht kavgasına girişen I.Selim Karıştıran Ovası’nda yapılan savaşı kaybetmiş olmasına rağmen Yeniçerilerin desteğiyle 24 Nisan 1512 tarihinde 9. Osmanlı padişahı olarak tahta çıkmıştır. I.Selim Halife unvanını kullanan ilk Osmanlı padişahı olmuştur.

Kıbrıs’ta Annan Planı Referanduma Sunuldu 24 Nisan 2004 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında uzlaşmayı sağlamayı amaçlaya Annan Planı 24 Nisan 2004 tarihinde referandumla Kıbrıs’taki iki halkın onayına sunulmuştur. Bu referandum sonucunda Rum halkının %75.83’ü planı reddederken, Türk tarafı %64.91 çoğunlukla plana evet demiştir. Sonuçta adanın birleşmesi yönündeki çabalar neticesiz kalmıştır.

Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığına Aday Olarak Gösterildi 24 Nisan 2007

2005 yılından itibaren başlayan cumhurbaşkanlığına kimin aday olacağı tartışmaları 24 Nisan 2007 tarihinde sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kardeşim dediği Abdullah Gül’ü Ak Parti Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı adayı ilan etti.

‘93 Harbi Başladı 24 Nisan 1877


Rumi takvime göre 1293 tarihine tekabül ettiği için 93 Harbi adı verilen Osmanlı-us Savaşı 1877-1878 yıllarında padişah II.Abdülhamit döneminde gerçekleşmiştir.Rusya’nın İstanbul’u alarak sıcak denizlere inmek, Panslavizm politikası ile Osmanlı’nın Slav asıllı tebaasını kışkırtarak Balkanlara hakim olmak gibi tarihi emelleri nedeniyle 24 Nisan 1877 tarihinde başlayan 93 Harbi Osmanlı Devleti’nin yenilgisiyle sonuçlanmıştır.Bu yenilginin ardından yapılan Berlin Antlaşması ile Osmanlı devleti Rusya’ya savaş tazminatı ödemeye mecbur bırakılmış ve Sırbistan, Karadağ, Romanya bağımsızlıklarını kazanmışlardır.

Mısır Devlet Başkanı Abdünnasır Shell ve Anglo-Egyption Petrol Şirketlerini Millileştirdi 24 Nisan 1959 

Arap dünyasının milliyetçi lideri Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdünnasır, Süveyş Kanalını millileştirdikten sonra Shell ve Anglo-Egyption şirketlerini kamulaştırarak İngilizleri bölgeden çıkardı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?