banner39

2 bin iş adamı Türkiye'ye geliyor

MÜSİAD İslam dünyası iş adamlarını buluşturuyor. Bolat, "Bu 50 milyar dolarlık bir buluşma" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
2 bin iş adamı Türkiye'ye geliyor

MÜSİAD 11'inci Uluslararası Fuarı, 22 Kasımda 10'ucu Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi'yle İstanbul'da başlıyor. MÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, iki yıllık aradan sonra düzenlenen güçbirliği organizasyonunun açılışının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve çok sayıda üst düzey yetkili de 10'uncu IBF Kongresi'ne katılacak.

Grand Cevahir Oteli'nde düzenlenecek olan ve 55 ülkeden bin 500'ü aşkın yatırımcının yanı sıra çok sayıda ülkeden bakan ve üst düzey konuğun da katılacağı 10'uncu IBF Kongresi'nde “Küresel Pazarlar İçin Yatırım Ortaklıkları” Zirvesi gerçekleştirilecek. “İslam dünyasının Davos toplantıları” olarak da adlandırılan IBF Kongresi'nde İKT üyesi 57 ülkenin ekonomik işbirliği ve ortak yatırımların önündeki engellerin nasıl kaldırılabileceği ele alınacak.

Pakistan ve Suriye'den başbakan düzeyinde katılımın beklendiği kongrede, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Muhammet Ali, İslam Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Şeyh Salih Kamil ve İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammet Raşid, Cezayir Devlet Bakanı Ebucerrah Sultani, Fas Dış Ticaret Bakanı Mustafa Meşhuri, KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk, BAE Abu Dabi Elektrik ve Su Bakanı Şeyh Diab Bin Zayed Al Nahyan, Filistin Ekonomi Bakanı Alaaddin El-Araç konuşma yapacak.

“50 MİLYAR DOLARLIK BULUŞMA”

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, düzenlenecek güçbirliği organizasyonuyla İpek Yolu'nun tarihi misyonunu günümüze taşımayı hedeflediklerini belirterek, “50 milyar dolarlık buluşmayla Anadolu Kaplanları dünyayı küçültecek, işleri büyütecek” dedi. İslam ülkeleri arasında tarihi “İpek Yolu” misyonunu canlandıracak organizasyonla Türkiye'nin adını uluslararası gündeme taşımaya hazırlandıklarını kaydederek, toplamda 50 milyar dolara hükmeden yabancı yatırımcılarla Türkiye'nin ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştiren Anadolu Kaplanları'nın, küresel partnerliklere imza atmak amacıyla bir araya geleceğini ifade etti. Bolat, “Hedefimiz bu buluşmayla Anadolu Kaplanlarının işlerini büyütmeleri, daha fazla ihracat yaparak ülkeye daha büyük katma değerler sunmalarıdır” dedi.

Ömer Bolat, organizasyonun ilk ayağını 10 ülkeden bakan ve başbakanların beklendiği Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi, ikinci ayağını ise 85'i yabancı 435 firmanın gövde gösterisi yapacağı uluslararası “güç birliği fuarı”nın oluşturduğunu kaydetti. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve İslam Kalkınma Bankası'nın (İKB) yanı sıra, DTM, İhracatçı Birliklerinin ve KOSGEB desteğiyle gerçekleştirileceğini vurgulayan Bolat, organizasyonla ülke tanıtımına büyük bir katkı sunacaklarını, fuar dolayısıyla yapılacak ticaret ve yatırım bağlantılarıyla en az 2 milyar dolarlık iş hacminin tetikleyeceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?